1969 és 1976 között a baranyai megyeszékhelyen teljesített szolgálatot a MÁVAUT Ikarus 556-os emeletes busz, amelyet október 22–23-án kívül-belül megújulva, teljes pompájában lehetett megcsodálni Pécsett.
Az ünnepi hétvégén Pécsre látogatott a legértékesebb magyar oldtimer jármű, a MÁVAUT legendás Ikarus 556-osa, amelyet sajtótájékoztató keretében a Volánbusz mutatott be.
A Volánbusz forgalmi és kereskedelmi főigazgatója, Kameniczky Ákos köszöntőjében kiemelte:
A Volánbusz a járműfiatalítási programjában az elmúlt években közel 2.000 darab új autóbuszt szerzett be, melyek a mai kor követelményeinek maximálisan megfelelnek. Ebből viszont adódik, hogy az utakon található 20-30 vagy néhány esetben még e feletti Ikarus autóbuszok lassan eltűnnek az utakról. A Volánbusz értékmentési programja arra hivatott, hogy a mindenki számára ismert és közkedvelt hazai gyártású vagy adott esetben egy-egy különleges járművet megmentsen az utókor számára.
Ezen munkának az egyik legjelentősebb állomása a MÁVAUT-Ikarus 556 típusú autóbusz felújítása volt, melyre mintegy 15 ezer munkaórát fordítottak 2 év alatt és egy 40 évig a szabad ég alatt szétkorrodált „járműből” sikerült ezt az ikonikus autóbuszt újraéleszteni. A karosszéria felújítása Zalaegerszegen történt, az ülések kárpitozását viszont a társaság pécsi szakemberei végezték el. Az autóbusz felépítését gyakorlatilag a nulláról kezdték el, mivel a jármű nagyon rossz állapotban volt, egy olyan elem sem maradt rajta, amit a több évtizedes korróziós pusztítás megkímélt volna. Ami eredeti benne; a homlokfal, a hátfal, a kapaszkodók és a díszlécek jelentős része. A főigazgató „csalásként” említette, hogy az eredeti motor helyett egy Rába D10-es erőforrást építettek be a busz alá, ugyanis a JÁFI Csepel P-619 típusjelű dízelmotor már újkorában sem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, s olyan mennyiségű pénzforrást igényelt volna a felújítása, hogy abba már nem mertek belevágni.
Az 1968 végén a Fővárosi Autóbuszüzemtől rekvirált két 556-os összeépítéséből megszületett autóbusz 1969-ben jelent meg Pécsett, ahol 2-3 vonalon közlekedett rendszeresen, Uránváros és a belváros között szállította az utasokat. Az autóbuszt eredetileg Budapestre szánták, ám ez a koncepció ott hamar megbukott, ugyanis kiderült, hogy a villamos-, és egyéb felsővezetékek, valamint a felüljárók miatt a túlméretes, 4,24 méter magas kocsi Budapesten használhatatlan. A kétszintes 556-os első útja a 3000 kilométeres budapesti próbaüzem során Vácra vezetett, s az akkori mérnökök először csak éjszaka mertek vele közlekedni. A másik probléma a járművel a magas súlypontból adódó imbolygó mozgás volt, ezért olyan várost kellett keresni az emeletes új szolgálati helyéül, ahol egyenes hosszú utak vannak, nincs sok kanyar és nincsennek belógó faágak. Több település is tesztelte, de végül Pécsre és a 12. számú Volán vállalatra esett a választás.
Kameniczky Ákos egy eddig nem annyira nyilvános történetet is megosztott az autóbuszról, mely szerint már a MÁVAUT műhelyéből sem tudták kihozni, mert nem volt olyan magas a kapuja, hogy a túlméretes busz kiférjen rajta. Tehát ki kellett előbb bontani a kaput, hogy egyáltalán ki tudják gördíteni a kocsit az összeszerelő csarnokból.
A baranyai megyeszékhelyen a legendás jármű szűk 7 évet töltött el. A főigazgató úr érdekességként megjegyezte: amellett, hogy a legnagyobb szeretettel és odaadással beszélnek róla a helyiek, az is jól mutatja, hogy mennyire kötődött Pécshez ez a jármű, hogy a városban mindenki tudta, hogy Petrohán Mihálynál, „A” Misi bácsinál lehetett felszállni az emeletes Ikarusra. Az autóbusz a pécsi pályafutása alatt összesen 200 ezer kilométert közlekedett a városban, szolgálatának vége felé közeledve pedig egyre többször szorult javításra, s főleg motorikus és mellső futómű problémái miatt alacsony volt a rendelkezésre állása is, nyugdíjazása előtt már csak a reggeli és a délutáni csúcsidőszakban lehetett vele találkozni. Ekkor már a főigazgató szerint „esett-kelt” a jármű, s több időt töltött a telephelyen, mint szolgálatban. Az autóbuszt 1976. június 3-án állították le, selejtezésére 1977-ben került sor, majd az ezt követő évben a balatonvilágosi Volán-üdülőbe került, ahol a továbbiakban presszóként és lángosozóként funkcionált. Az unikális busz történetének további részletei iránt érdeklődő olvasóink számára ezt a cikkünket ajánljuk.
Az Oldtimer Club Pécs szervezésében megvalósuló Őszi Veteránjármű-kiállítás és Börze fő attrakciója is a „Bikarusz” néven emlegetett jármű. Az eseményre ellátogatók a vasárnapi bemutató előtt, már ma is utazhatnak az emeletes autóbusszal. A járatok Pécs, autóbusz-állomásról indulnak és oda is érkeznek, egy út időtartama körülbelül 20-25 perc.
Fotók: Volánbusz Zrt.