Magazin

Hat cég tehet ajánlatot a BKV 80 darabos villanybusz-tenderén

A Budapesti Közlekedési Zrt. még márciusban indított tárgyalásos közbeszerzést európai szinten sem elhanyagolható, összesen 80 darab tisztán elektromos hajtású szóló autóbusz beszerzésére. A tender második szakaszában a közlekedési társaság hat pályázót hívott fel ajánlattétel benyújtására.

A tenderkiírás szerint a BKV Zrt. adásvételi szerződés keretében  80 darab új, teljes hosszban alacsonypadlós, kizárólag elektromos hajtással rendelkező, M3/I osztályú városi szóló autóbuszt szerezne be az autóbuszokkal kompatibilis, európai szabvány szerinti, CCS rendszerű, egyenáramú (DC) töltőállomások leszállításával és üzembe helyezésével együtt. A tárgyalásos közbeszerzési eljárás részvételi jelentkezési szakaszában összesen 10 gyártó, illetve importőr nyújtott be részvételi kérelmet, melyekből hat szervezet felelt meg az eljárást megindító felhívásban, a közbeszerzési dokumentumokban, és a jogszabályokban meghatározott feltételeknek, valamint volt alkalmas előzetes nyilatkozata alapján a szerződés teljesítésére.

A nyílt tárgyalásos pályázat második, ajánlattételi szakaszában a BKV felhívására a Volvo Hungária Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.,  a cseh SOR Libchavy, a  szintén cseh Škoda Electric, az EvoBus (Mercedes-Benz, Setra) helyi képviselete, az Omnibus Hungária Kft., az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft., valamint a BKV egyik beszállítója, a ráckevei Goldi Mobility Kft. tehet majd ajánlatot – utóbbi vállalkozás már több alkalommal is indult Volán-tendereken, viszont ezekben az eljárásokban kivétel nélkül érvénytelen ajánlat érkezett a kínai gyártású buszokat megajánló cégtől. Az ajánlatok elbírálásakor a BKV három értékelési szempontot vesz majd figyelembe. A fő kritérium, az ajánlati ár 70%-ban fogja meghatározni a nyertes ajánlattevőt, emellett a teljesítési határidő járműgarancia is kiemelt tényezők lesznek a kiértékelés során.

A részvételi szakaszban a fehérorosz Belkommunmash troli- és buszgyártó, a török Karsan Otomotiv, a CS-Process Mérnöki Kft. és az Ebusco B.V., valamint a BYD Europe B.V. részvételi jelentkezését érvénytelenítette az ajánlatkérő. Az Európában eddig több, mint 2000 villanybuszt értékesítő BYD kizárásának hátterében egy, a gyártó által elkövetett szarvashiba áll. A részvételi jelentkezések benyújtási határidejét követően a BYD Europe május 4-én kapott hianypótlási felhívást a BKV-tól, s ennek teljesítése során, május 17-én véletlenül visszavonta részvételi kérelmét az elektronikus közbeszerzési rendszeren (EKR) keresztül, amit még aznap jelzett is az ajánlatkérőnek. A BKV az eset kapcsán megkereste az EKR üzemeltetését és fenntartását végző NEKSZT Kft.-t, amely azt a választ adta, hogy

az EKR-ben visszavont részvételi jelentkezést nem lehetséges újból aktívvá tenni, ezáltal a részvételre jelentkezőnek nincs lehetősége a továbbiakban részt venni az eljárásban.

A közlekedési társaság erre hivatkozva minősítette érvénytelennek a BYD Europe részvételi jelentkezését.

A Világgazdaság érdeklődésére Krenner László, a BYD kelet-közép-európai értékesítési vezetője ugyan megerősítette a történteket, de kiemelte, hogy a cégnek nem volt lehetősége másként eljárni.

A BKV egy valóban elkövetett adminisztratív hiba miatt kért hiánypótlást tőlünk, de ezt nem lehetett az EKR felületén átvezetni, mert hiányzott a formai megoldás. Ezért úgy döntöttünk, hogy visszavonjuk az eredeti jelentkezést, hogy aztán a már javított pályázatot újra feltöltsük. Csakhogy ez nem sikerült.

Emellett utalt arra, hogy a cég mérlegeli, hogy hivatalos útra terelje-e az ügyet, de hangsúlyozta, hogy ez nagyban függ attól, hogy mennyire életképes egyáltalán a fővárosi e-busz-tender. A Világgazdaság információi szerint a kiírás mögött nincs fedezet, és alig látszik rá esély, hogy a közeljövőben forrást találjon Budapest, s Krenner László megjegyzése erre vonatkozhatott.

A címlapkép illusztráció, fotó: MAN SE.

Címkék