A 2020. november 9-i üzemkezdettől gyakrabban indulnak a helyi autóbuszjáratok azokban a megyei jogú városokban, ahol az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződés értelmében a Volánbusz biztosítja a menetrend szerinti helyi autóbusz-közlekedést. A mintegy 2800 kilométerrel nagyobb teljesítmény tehermentesíti a munkanapok legzsúfoltabb időszakait. Az intézkedés az érintett 16 településen több, mint 1 millió lakost érint.
A 479/2020. (XI. 3.) számú kormányrendelet értelmében minden megyeszékhelyen, illetve a fővárosban megnövelt járatszámot kell fenntartani a csúcsidőszakokban a közösségi közlekedésben. A koronavírus-járvány terjedésének csökkentése érdekében az érintett helyi közösségi közlekedési szolgáltatást nyújtó gazdasági társaságoknak november 5-ig kellett elkészíteniük járatsűrítési terveiket a munkanapok reggel 7 és délelőtt 9, valamint délután 15 és este 19 óra közötti időszakára.
A koncepciókat az illetékes kormányhivatalok hagyták jóvá. Amennyiben a közlekedési társaságok nem hajtják végre a változtatásokat, akkor az illetékes kormányhivatal 1 000 000 forinttól 5 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki akár több alkalommal is.
A Volánbusz összesen 16 megyei jogú városban – Békéscsabán, Dunaújvárosban, Egerben, Érden, Győrben, Hódmezővásárhelyen, Nagykanizsán, Nyíregyházán, Salgótarjánban és Sopronban, továbbá Szegeden, Székesfehérváron, Szekszárdon, Szolnokon, Szombathelyen és Zalaegerszegen – biztosítja a menetrend szerinti helyi autóbusz-közlekedést. A 2020. november 9-i üzemkezdettől a felsorolt településeken a társaság megnövelt kapacitással, sűrűbben közlekedő járatokkal áll az utasok rendelkezésére az érintett időszakokban. Tájékoztatásuk szerint munkanapokon több, mint 330 többletjáratot állítanak forgalomba, illetve számos további vonalon szóló járművek helyett nagy kapacitású csuklós autóbuszok közlekednek majd, valamint több esetben egyszerre két autóbusz biztosítja az esetleges zsúfoltság csökkentését. Egyes nagy foglalkoztatókhoz is pluszjáratokat állítanak forgalomba.
A változásokról a Volánbusz honlapján, illetve a Voláninform és a busztársaság Facebook-oldalán is lehet tájékozódni.
A Volánbusz továbbra is fokozottan – éjjelente és napközben – takarítja az autóbusz-állomásokat és a járműveket, vírusölő szerrel mossa le a kapaszkodókat. A veszélyhelyzet tavaszi kihirdetése óta eltelt időszakban a társaság több, mint 156 ezer liter felületfertőtlenítő szert használt fel. A vállalat az autóbusz-állomások és a járművek alapos takarítása mellett ózonos fertőtlenítéssel bővítette eszköztárát a fertőzés terjedése elleni védekezéshez. A júniusban beszerzett 58 ózongenerátor az ország csaknem teljes területén gondoskodik a Volánbusz mintegy 6500 darabos járműállományának rendszeres fertőtlenítéséről. Emellett a társaság országszerte 700 érintésmentes kézfertőtlenítő-adagolót telepített állomásaira az utasok és a dolgozók higiénés biztonsága érdekében. A védekezés eszközeire eddig félmilliárd forintot fordított a közlekedési vállalat.
A Volánbusz arra kéri utasait, hogy tartsák be a közegészségügyi előírásokat, és ne feledjék, hogy a maszk használata nemcsak az autóbuszokon, hanem azon állomási és megállóhelyi helyiségekben is kötelező, ahol az utasok a felszállás előtt vagy után tartózkodnak. Akik nem viselnek maszkot, kizárhatók az utazásból, és 8000 forint pótdíj fizetésére kötelezhetők.
Címlapkép: Volánbusz Zrt.