A Paramount Pictures stúdiónak még az Airplane filmek előtt volt egy kevésbé sikeres katasztrófa-vígjáték próbálkozása, ami nem aratott osztatlan sikert, ezért sokan nem is hallottak róla. Az 1976-ban a mozikba került The Big Bus című alkotás ugyanakkor műszaki és autóbuszos szempontból mindenképpen figyelemre méltó, ugyanis egy egészen különleges járművet vonultat fel.
A The Big Bus című, 1976-ban bemutatott film cselekménye röviden annyi, hogy az amerikai Coyote Bus Lines busztársaság egy új non-stop közvetlen buszjáratot indít New York és a tőle közel 1800 mérföldre fekvő Denver között. (A coyote, azaz magyarul prérifarkas cégnév az amerikai távolsági piacon meghatározó Greyhound Lines társaság paródiája, ennek neve ugyanis agarat jelent.) A két nagyváros között a társaság egy futurisztikus, emeletes csuklós autóbuszt állít forgalomba, amely emellett még atommeghajtású is. Az egyetlen, hatalmas homlokfali fényszórója miatt Cyclops becenévvel illetett hatalmas járművet minden elképzelhető luxussal felszerelik, hogy 110 utasát fejedelmi kényelemben juttathassa célba. Fedélzetén két buszvezető teljesít szolgálatot egymást váltva, az éjjel-nappal való folyamatos haladás érdekében. A bajok és katasztrófák sorozata akkor kezdődik, amikor egy – az olajcégekkel szövetségben lévő – terrorista szervezet különböző szabotőrakciókba kezd… A busz rengeteg kalandon át éri el Denvert, majd a visszaúton kettészakad.
A film legnagyobb kelléke, a 34 méter hosszú emeletes autóbusz a valóságban is megépült, de természetesen utasokat soha nem szállított. A gigantikus jármű túl hosszú, túl magas (5,5 méter), és túl széles (3,2 méter) volt ahhoz, hogy közúti forgalomban valaha is közlekedhessen. Az óriásbusz két, egyenként 17 méter hosszú kocsitestből állt, amelyek egy-egy International teherautóalvázra épültek. A két részt külön-külön is lehetett vezetni, összekapcsolva pedig a hátsó rész tandemként viselkedett. A két egység összekapcsolása 45 percet vett igénybe, de vészhelyzetben azonnal szét lehetett őket oldani.
Mire a hatalmas jármű elkészült, az első rész esetében szinte semmi sem maradt az eredeti teherautóalvázból, mivel kicserélték az alváz főegységeit, a motort, a sebességváltót és a futóműveket is. Az autóbusz pilótafülkéjét két gépkocsivezető számára tervezték. A buszt mindkét vezetőállásból lehetett irányítani, de sebességet választani csak a bal oldali pozícióból lehetett. A buszba Ford erőforrás és Allison automataváltó került. A mellső tengely helyére egy kormányozható, ikerkerekes tandem tengely került.
A gigászi monstrum összesen 32 keréken gördült, és valamennyi kerék teherviselő funkcióval rendelkezett. A jármű maximális sebessége elérhette a 104 km/h-t is. A pilótafülke felett egy komplett koktélbárt alakítottak ki, a felső szint pedig végig be volt ülésezve a hitelesség kedvéért. Az úszómedence és a bowling terem viszont csak díszlet volt. A busz megépítése akkoriban mintegy 500 000 dollárt emésztett fel. Ez önmagában nem sokat mond, hiszen azóta jelentősen csökkent a dollár értéke. Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai, valamint a fogyasztói árindexek alapján, a busz napjainkban közel 2,3 millió dollárból, vagyis több, mint 700 millió forintból épülhetne meg, persze a két összeget csak erős korlátozásokkal érdemes összevetni.
Fotók: Paramount Pictures