Az autóbuszos személyszállító cégek többségét tagjai között tudó Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete (NiT Hungary) július 27-én, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Közlekedési Szolgáltatási Főosztályának felkérésére állásfoglalást adott a szaktárca részére a helyközi autóbuszos közszolgáltatási piacnyitással és a kisrégiós pályázati kiírásokkal összefüggésben, különös figyelemmel a hazai autóbuszos magánvállalkozások jelenlegi versenyhelyzetére és a közszolgáltatásokba történő bekapcsolódás igényére és lehetőségeire.
Mint ismert, a Volánbusz helyközi személyszállítási közszolgáltatási szerződései 2019. december 31-én lejártak. A szerződések lejárta után a megrendelő, az ITM szükséghelyzeti kijelöléssel a Volánbuszt jelölte ki a közszolgáltatási feladatok ellátásával még további két évre, 2021. december 31-ig, illetve a pályázatok sikeres lezárásáig (ha a tendergyőztes hamarabb kihirdetésre kerül). Az ITM még 2018 végén előzetes tájékoztatókat tett közzé a közszolgáltatási szerződésekre vonatkozóan. Ezekből kiderült, hogy a szerződéseket 120 hónapra tervezik megkötni 2021. január 1-jétől, ám ha addig nincsenek győztesek, akkor 2021. december 31-ig a Volánbusz köteles a közszolgáltatási tevékenységet ellátni. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a piacnyitással egyidejűleg hét nagy és hét kisebb hálózatot tervez kialakítani. A közúti személyszállítási közszolgáltatások megrendelését szolgáló pályázatok megjelenését múlt év decemberének végére ígérték, de a tenderek azóta sem kerültek kiírásra.
Meghirdetett szolgáltatások:
- a térség (régió) területén a megye határán belül vagy a megyehatár átlépése esetén 100 km-t meg nem haladó, elővárosi személyszállítási szolgáltatásnak nem minősülő belföldi személyszállítási szolgáltatások,
- a megyei jogú városok és azok 100 km-es vonzáskörzete között végzett személyszállítási szolgáltatások,
- a legalább 100 km távolságra, a megyei jogú városok között vagy a főváros és a megyei jogú városok közötti eljutási lehetőséget biztosító térség (régió) területén a megyéhez kapcsolódó országos szolgáltatások.
Az ITM a következő régiók és térségek vonatkozásában tervez szolgáltatásokat megrendelni:
- Dél-alföldi közlekedési régió: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye
- Dél-dunántúli közlekedési régió: Baranya, Somogy, Tolna megye
- Északkelet-magyarországi közlekedési régió: Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
- Északnyugat-magyarországi közlekedési régió: Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Zala megye
- Középkelet-magyarországi régió: Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád megye
- Középnyugat-magyarországi közlekedési régió: Fejér, Komárom-Esztergom megye
- Közép-magyarországi közlekedési régió: Pest megye
- Csurgó-Nagyatád és térsége (Dél-Dunántúl)
- Ibrány-Nagyhalász és térsége (Északkelet-Magyarország)
- Jászberény és térsége (Középkelet-Magyarország)
- Lenti-Letenye és térsége (Északnyugat-Magyarország)
- Martonvásár és térsége (Középnyugat-Magyarország)
- Makó és térsége (Dél-Alföld)
- Zsámbék és térsége (Közép-Magyarország)
A NiT Hungary javaslata szerint a közszolgáltatást az előzetes tervek szerint hét nagy és hét kis hazai régióban kell meghirdetni, megnyitva a piacot a magánvállalkozások előtt is. A nagy régiókra a 300-500 darabos járműparkot, a kicsikre a 25-30 járművet fenntartó cégek pályázhatnának. Mindennek eredményeként sor kerülhet a magánvállalkozások modern járműállományának bevonására a közszolgáltatásba.
A különjárati szolgáltatások visszaesésével jelentős korszerű, jelenleg kihasználatlan járműkapacitás és felkészült gépjárművezető-állomány áll rendelkezésre a magánvállalkozásoknál a kisrégiós (25-30 darabos jármű igény) szolgáltatások ellátására a helyközi személyszállítási közszolgáltatási piac nyitása előtt. Amint azt korábban megírtuk, idén február 1-e és április 15-e között a koronavírus-járvány hatására összeomló turizmus miatt 6700 autóbuszt vontak ki ideiglenesen a forgalomból, miközben országosan összesen 10 500 különjárati autóbuszról tud a NiT Hungary. A foglalkoztatáspolitikai államtitkárság adatai szerint ugyanebben az időszakban 2350 olyan új munkanélkülit regisztráltak, akinek D kategóriás jogosítványa van. A munka nélkül maradt nyugat-európai cégeknek dolgozó, kitelepült személyszállító vállalkozások a legkorszerűbb járműparkot szerezték be. Ezek a korszerű, fiatal autóbuszok most gyakorlatilag eladhatatlanok.
Dittel Gábor, a NiT Hungary ügyvezető főtitkára az eredeti szakmai döntés szerinti kis régiók pályáztatása mellett egy időben szükségesnek tartja az alvállalkozói konstrukció jogszabályi feltételeinek kidolgozását és azok garanciáinak megteremtését, melynek alapja az ITM szakmai ellenőrző felügyelete kell, hogy legyen. A NiT Hungary levele az ITM Közlekedési Szolgáltatási Főosztálya részére itt olvasható.
A címlapkép illusztráció, forrás: Daimler Buses
Don’t miss out on the latest bus news, follow us on Facebook!