24DT208 036
Magazin

Harminc éve egyesítette erőit a Mercedes-Benz és a Kässbohrer Setra

Harminc éve, 1995. február 23-án a német autóbuszgyártás két nagyágyúja, a Mercedes-Benz AG buszos divíziója és a Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH stratégiai szövetséget hozott létre, megalapítva a mai Daimler Truck AG európai buszgyártó részlegét és egyben legnagyobb leányvállalatát, az EvoBus GmbH-t, megteremtve ezzel a Daimler Buses üzletág sikereinek alapjait. A több, mint egy évszázados buszgyártói tapasztalattal rendelkező Mercedes-Benz, valamint a korábban Kässbohrerként ismert és hasonlóan nagy hagyományokkal bíró Setra közösen, három évtized alatt a járműipar úttörőivé és együttesen Európa legnagyobb autóbuszgyártójává váltak. Mindkét társaság hű maradt értékeihez, következetes stratégiájuknak köszönhetően pedig a ma már Daimler Buses GmbH név alatt működő EvoBus az eltelt 30 év alatt hatalmas fejlődésen ment keresztül.

A Karl Kässbohrer által az 1800-as évek végén alapított Kässbohrer márka egy időben technológiai úttörőnek számított a nyugatnémet turistabuszok gyártásában, s a 60-as, 70-es években piacvezető volt ebben a szegmensben a német piacon. Az 1980-as évek elején a Német Szövetségi Köztársaság gazdasága recesszióba süllyedt, és bár az évtized vége felé már mutatkoztak a gazdasági fellendülés jelei, ami a német újraegyesítés után tovább gyorsult, a Kässbohrer Setra már nem tudott felállni a padlóról. A vállalat az erősödő verseny mellett képtelen volt visszaszerezni elvesztett piacait és a 90-es évek elején a családnak nem maradt más választása, minthogy túladjon a cég autóbuszos részlegén, amiért a Mercedes-Benz AG jelentkezett be.

15A346

A Daimler Buses 30 év alatt Európa legnagyobb buszgyártójává nőtte ki magát

A Mercedes-Benz autóbuszos részlegének – amely akkor még a Daimler-Benz AG része volt – a Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH buszos részlegével történő egyesülése nem ment zökkenőmentesen, mivel a Mercedes-Benz és a Setra egyaránt piacvezető szerepet töltöttek be a buszágazatban, így politikai és monopóliumellenes akadályokat is le kellett küzdeniük. Míg az Európai Unió megadta a zöld jelzést az összefonódásra, addig a Német Szövetségi Versenyhivatal részéről komoly aggodalmak merültek fel a cégek fúziójával kapcsolatban – attól tartottak, hogy a két nagy német buszgyártó házasságával különösen nagy gazdasági erőfölény jönne létre, ez pedig jelentős mértékben csökkentené a versenyt az európai piacon.

20C0115 01

Közös sajtófotó az egyesülés időszakából

A versenyhivatal döntése a Kässbohrer Setra számára létfontosságú jelentőséggel bírt, ugyanis a nagy múltú vállalat a kilencvenes évek elején gazdaságilag megrendült, így hosszú távon a patinás cég fennmaradásának és a munkahelyek megőrzésének egyetlen zálogát az egyesülés jelentette.

20C0115 02 scaled 1

Az előző fénykép újraalkotva 2020-ban, a két márka egyesülésének huszonötödik évfordulóján

A Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH az 1990-es évek elején olyan pénzügyi nehézségekkel szembesült, amelyek végül a több, hókotrókat, pótkocsikat és félpótkocsikat, valamint járműszállítókat gyártó üzletágakat is magába foglaló családi vállalkozás 1995-ös felbomlását eredményezték. A nehézségek egyik fő oka a ma is működő ultramodern neu-ulmi gyár építése volt, amely jelentős, 175 millió márka értékű, azaz mai értéken több mint 100 milliárd forintos beruházást igényelt, ami végül likviditási problémákat okozott a cég számára. Emellett a gazdasági recesszió és a növekvő nemzetközi verseny tovább súlyosbította a helyzetet, ami a piaci részesedés csökkenéséhez és a munkahelyek leépítéséhez vezetett. Ezek a tényezők együttesen járultak hozzá a vállalat pénzügyi instabilitásához, ami végül a különböző üzletágak értékesítéséhez és a vállalat felszámolásához vezetett.

setra s 315 hdh 2

A létfontosságú fúzió kudarcától való félelem miatt és a Setra márkanév fennmaradásáért a gyárnak otthon adó Ulm és Neu-Ulm régió lakossága békés demonstrációt szervezett 1995. február 1-jén az összefonódás támogatása és a Setra megmentése mellett. A Német Szövetségi Versenyhivatal a versenyre gyakorolt hatásokkal járó hatékonysági előnyök és hátrányok mérlegelése után az összefonódást végül tudomásul vette, így 1995. február 23-án végül egyesíthette erőit a Mercedes-Benz és a Setra, biztosítva ezáltal utóbbi márkanév fennmaradását és a munkahelyek megtartását Ulmban és Neu-Ulmban.

4618a8f1 a03a 4709 bf9a 5570f167dcfc

A Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke egykori birodalmából mára csupán egyetlen részleg maradt a Kässbohrer család tulajdonában, a Kässbohrer Transport Technik GmbH, amelyet az anyavállalat felbomlása után, 1995-ben Heinrich, Ulrich és Otfried Kässbohrer testvérek vásároltak vissza. Ez a cég járműszállítókat gyárt Salzburgban, Ausztriában, és továbbra is a család irányítása alatt működik. A cég megőrizte a Kässbohrer név hagyományait, és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a mai napig meghatározó szereplője a járműszállító iparágnak. A PistenBully hókotrókat gyártó terepjáró részlegből jött létre a Kässbohrer Geländefahrzeug GmbH, amely továbbra is PistenBully márkanév alatt gyártja ezeket a speciális járműveket. A pótkocsik és félpótkocsik gyártását először a Kögel vette át, majd 2002-ben a török Tirsan csoporthoz kerültek, amely továbbra is használja a Kässbohrer márkanevet.

15A345

„Egy régió együtt harcol” – szólt a szlogen, amellyel az ulmi lakosság a Setra márkanév fennmaradásáért demonstrált

Az induláskor 9340 alkalmazottat foglalkoztató EvoBus GmbH az első időszakban évi közel 6000 járművet értékesített, és csupán egy évvel a megalapítása után már hét leányvállalattal rendelkezett. Az EvoBus 1997-ben vált a Daimler Buses globális üzletágának részévé, amely 2019 végére világszerte körülbelül 17 960 embert foglalkoztatott, és 32 600 egységet adott át – beleértve a komplett, készre szerelt buszokat és az önjáró alvázakat is. Azóta ugyan csökkent az eladott darabszám (26 600 darab tavaly), valamint a dolgozói létszám is 15 000 fő körülire mérséklődött, de a cég továbbra is sikeresnek számít a globális piacon (ez részben a piaci igények, részben pedig a vállalati stratégia átalakulásának az eredménye). Nem mellesleg a Daimler Buses GmbH az utolsó autóbuszgyártó, amely Németország területén még ma is érdemi termelőkapacitással rendelkezik.

autowp.ru setra sg321 ul 2

A közös kínálat ésszerűsítéseként a Setra a fúzió óta a távolsági típusokra koncentrál, a csuklósoktól a képen látható SG 321-essel elbúcsúzott az ulmi cég

A két márka együttműködése már jóval az EvoBus megalapítása előtt megkezdődött. 1895. március 18-án, tehát 100 évvel a két márka összeolvadása előtt az automobil feltalálója, Karl Benz megépítette első autóbuszát, a Benz Patent-Motorwagen-Omnibus-t, amely összesen nyolc üléssel rendelkezett. Karl Kässbohrer számára, akinek üzleti vállalkozása akkoriban még csak két éves volt, ez az autóbusz alapozta meg az üzleti alapötletet, azaz a csúcskategóriás autók és autóbuszok gyártását. Az akkoriban még különálló Daimler és a Kässbohrer együttműködése 15 évvel később, 1910-ben vette kezdetét, amikor is a Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke leszállította első autóbusz- és limuzin karosszériáit a Daimlernek. A közös sikerek megalapozták az 1926-ban egyesült Mercedes-Benz és a Kässbohrer közötti szoros kapcsolatot, amely aztán sok évtizeden keresztül folyamatosan fennmaradt.

fce9408310097ce67cb6390773081958

Hipermodern busz a harmincas évekből: az áramvonalas Mercedes-Benz LO 3500 Kässbohrer-felépítménnyel

A két világháború közötti együttműködés időszakából különösen kiemelkedik két jármű: ezek egyike volt a második világégés előtt gyártott leghosszabb autóbusz, amelyet a Kässbohrer épített négytengelyes, 18,7 m hosszú és 170 utas szállítására alkalmas kocsiszekrénnyel, egy Mercedes-Benz vontatóegységgel 1935-ben. A másik ikon a Deutsche Reichsbahn első, Daimler-Benz alvázra szerelt áramvonalas autóbusza volt, amely 100 km/h átlag-, és 130 km/h maximális sebességet ért el. Ez a karcsú Kässbohrer karosszériás autóbusz egy nagy Mercedes-Benz csillaggal a hűtőrácsán szintén 1935-től közlekedett az akkor újonnan épült autópályán Lipcse és Berlin között.

mercedes benz o 3500 by kassbohrer 2

Ennek az 1951-es Mercedes-Benz O 3500-asnak szintén a Kässbohrer készítette a karosszériáját

A háború utáni években főként a legendás „csőrös” Mercedes-Benz Omnibus O 3500 karosszériáinak szállításával folytatódott az együttműködés, 1975-re pedig a Mercedes-Benz vált a Setra autóbuszok motorjainak első számú beszállítójává, 80%-ot meghaladó részesedéssel.

setra history super setra 1973 02

A Mercedes-Benz és Kässbohrer-Setra egyesülését tehát több évtizeden át tartó, sikeres és szoros kapcsolat előzte meg, amely alapjául szolgált a későbbi fúziónak is. A siker nemcsak a két márka kiváló termékein alapult, hanem mindkét partner magas innovációs erősségein is. A Kässbohrer márka olyan újításokat hozott magával, mint például az önhordó karosszéria, az úgynevezett „selbsttragende Bauweise” (innen származik az alapító nevét mára teljesen kiszorító Setra elnevezés is), a független mellső kerékfelfüggesztés, a tárcsafékek, a blokkolásgátló, a tapadásgátló rendszerek vagy éppen a visszapillantó tükörrendszerek.

23DT212 004

Cserébe a Setra termékei azóta is részesülnek a Daimler AG kutatási eredményeiből és jövőorientált technológiáiból. Példa erre a számos biztonsági- és vezetést segítő elektronika a buszgyártásban, például az Active Brake Assist, az éberségfigyelő, az adaptív sebességszabályozó vagy az ütközésveszélyre figyelmeztető rendszer. A folyamatos innováció és az egyes márkák tervezőinek tapasztalata a mai napig pozitív hatással van az Daimler Buses csoport fejlődésére.

24DT208 008

A Daimler Buses sikerének kulcsa a hatékony gyártási hálózat, amely a hagyományos Daimler-Benz mannheimi üzem és a korábbi Kässbohrer gyárak – Neu-Ulm, Holýšov (Csehország) és Ligny-en-Barrois (Franciaország) – közötti együttműködésre épült. Ez a stratégiai cél már a vállalat alapításakor is fontos szerepet játszott, és az évek során a hálózat tovább bővült a spanyolországi Samano és a törökországi Hoşdere telephelyekkel. A mai napig ez a globális gyártási hálózat biztosítja a hatékony termelést, ahol Mannheim és Neu-Ulm központi szerepet tölt be: Mannheim a városi buszok, Neu-Ulm pedig a távolsági buszok minden hajtástípusának kompetenciaközpontja.

csm evobus produktion neuulm 706e064f11

A Daimler Buses neu-ulmi gyára a vállalat globális gyártási hálózatának fontos része. Az üzem területe ma 640 000 m², amelyből 216 000 m² beépített terület. Itt körülbelül 3600-an dolgoznak. A Mercedes-Benz és Setra távolsági buszok végső összeszerelése ezen a helyszínen történik, emellett a helyközi és távolsági buszüléseket is házon belül gyártják. Neu-Ulm ad otthont a teljes gyártási hálózat festési kompetenciaközpontjának, a Mercedes-Benz és Setra buszok központi alkatrészellátó részlegének, a Daimler Buses biztonsági és asszisztens rendszerek fejlesztő központjának, a tesztelési részlegnek, valamint a 3D nyomtatott alkatrészek kompetenciaközpontjának is.

19C0339 038

A mannheimi üzem a városi buszok minden hajtástípusának kompetenciaközpontja, és szintén a Daimler Buses gyártási hálózatának része. Az üzemet 1908-ban alapították Mannheim-Waldhof Luzenberg negyedében, és ma körülbelül 3200 munkavállalónak biztosít munkát. A hagyományos hajtású városi buszok mellett itt készül az elektromos eCitaro is.

Fotók: Daimler Buses GmbH/Kässbohrer-Setra archívum

Címkék