Kitekintő

Lengyel gyártmányú hidrogénbuszokkal bővül Gdańsk flottája

Kereken tíz darab hidrogén üzemanyagcellás hajtásrendszerű, lengyel gyártmányú NesoBus érkezik az észak-lengyelországi kikötővárosba szeptember közepéig, melyekből az első négy példány már forgalomba is állt. A járműveket a Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) tíz éven keresztül fogja üzemeltetni egy hosszú távú bérleti szerződés keretében, amely magában foglalja a teljes szervizelést is.

A buszok érkezésével újabb szintet lép a GAiT zéró emissziós flottafiatalítási programja. A vállalat még 2022-ben kezdte meg autóbusz-flottájának teljesen károsanyag-kibocsátás mentes alapokra való helyezését; azóta már több mint húsz darab MAN Lion’s City 12 E-t és 18 E-t helyezett üzembe, ehhez a flottához csatlakozik szeptember közepéig további 10 darab, hidrogén üzemanyagcellás NesoBus 12 szóló autóbusz. Az új hidrogénbuszok üzembe helyezésével párhuzamosan megnyílik Gdańsk, Sopot és Gdynia városokat magába úgynevezett „hármasváros” régió első nyilvános zöld hidrogén-töltőállomása is, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a fenntartható közlekedési infrastruktúra kialakításában, hiszen itt hidrogénhajtású személygépkocsik és teherautók tankolására is lehetőség nyílik. A közlekedési cég mielőtt belevágott volna a technológia üzemeltetésébe, a tízdarabos hidrogénbusz-flotta beszerzését megelőzően több hónapos tesztüzemet folytatott le a NesoBus demóbuszával, előkészítve ezzel a hidrogénbuszok zökkenőmentes integrálását a városi közlekedési rendszerbe.

Ezen időszak alatt több mint félszáz autóbuszvezető részesült átfogó képzésben, aminek köszönhetően megismerkedhettek az újonnan forgalomba álló típus működésének és karbantartásának részleteivel. A teszt során szerzett valós üzemeltetési tapasztalatok elengedhetetlenek voltak a hidrogénflotta beszerzéséhez, hiszen ezen információk nélkülözhetetlenek egy ilyen jelentős technológiai újítás sikeres bevezetéséhez. A gondos előkészítést követően kötötte meg a GAiT a hosszú távú bérleti szerződést, amely magában foglalja a járművek teljes körű karbantartását a bérlet teljes időtartama alatt. A szolgáltatások közé tartozik a napi és időszakos műszaki ellenőrzés, az alkatrészek cseréje, az üzemeltetés során meghibásodott komponensek javítása, a baleseti és vandalizmus okozta károk javítása, az új szoftverek feltelepítése és frissítése, valamint a járművek külső és belső tisztítása. A buszok naponta feltankolva és üzemkész állapotban kerülnek a GAiT buszgarázsába, ahol az aznapi munka végeztével azokat a szolgáltató veszi át további karbantartásra.

 

A NesoBus egy kifejezetten fiatal buszmárkának számít a lengyel piacon. A márkát Lengyelország egyik leggazdagabb embere, Zygmunt Solorz-Żak hívta életre, aki  Lengyelország egyik meghatározó energetikai cégcsoportjának, a megújuló energiaforrásokból villamos energiát, hőt és hidrogént előállító Pak-Polska Czysta Energia tulajdonosa. A motortornyos kialakítás ellenére az alapoktól kezdve hidrogénhajtású busznak tervezett modellt a NesoBus szintén az üzletember érdekeltségébe tartozó ZE PAK áramszolgáltatóval, valamint a Polsat Plus Group telekommunikációs céggel összefogva fejlesztette ki.

A típus műszaki tartalma ismerős lehet, ugyanis az gyakorlatilag megegyezik a Solaris szóló hidrogénbuszának megoldásaival (ami nem is véletlen, hiszen a jármű megalkotásában volt solarisos mérnökök is részt vettek): a hajtáslánc legfontosabb elemei itt is a 37,5 kg hidrogén tárolására alkalmas, 1560 liter össztérfogatú Hexagon Agility tartályegység, a Ballard Power Systems által szállított 70 kW teljesítményű üzemanyagcella, a rendszerben pufferként szolgáló 30,4 kWh kapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) vontatási akkumulátor, valamint a 2 x 125 kW csúcsteljesítményű kvázi-kerékagymotoros ZF AxTrax AVE hajtott portálfutómű. A gyártó közlése szerint a jármű hatótávolsága 8 kg/100 kilométeres tüzelőanyag-fogyasztással számlva eléri a 450 kilométert, de a GAiT elmondása alapján az autonómia valós üzemeltetési körülmények között azért ennél némileg kevesebb, nagyságrendileg 330 kilométer körül alakul.

 

A GAiT specifikációja szerinti, kereken 12 méter hosszú, 2-2-2 ajtókiosztású, 93 fős befogadóképességű járművek légkondicionált fedélzetén 37 ülő- és 57 állóhely található. A buszokat a modern utastájékoztató rendszer, a járműmonitoring rendszer, a beépített hangrendszer, a külső 360°-os kamerarendszer és az utasszámláló mellett ellátták alkoholzárral, a gumiabroncsok nyomását és hőmérsékletét figyelő CPC rendszerrel, tűzérzékelővel, hidrogénrendszer ütközésérzékelő szenzorral, alkonyat- és esőérzékelő szenzorral, valamint full-LED világítással és dinamikus hátsó irányjelzőkkel. Emellett a buszokon USB-portokat is elhelyeztek, amelyek indukciós töltési funkcióval is rendelkeznek.

Címkék