Magazin

Élő szerződés alapján szolgáltat a Volánbusz Hódmezővásárhelyen

A Szegedi Törvényszék álláspontja szerint is érvényes és jelenleg is hatályos a Volánbusz és Hódmezővásárhely önkormányzata között létrejött, 2019-2023. évekre vonatkozó helyi közszolgáltatási szerződés – olvasható az állami busztársaság portálunk részére eljuttatott szűkszavú közleményében.

A Szegedi Törvényszék első fokú ítéletének szóbeli indokolásában arra is rámutatott, hogy a létrejött szerződés alapján a közlekedési társaság marasztalásra irányuló perben érvényesítheti az önkormányzattal szembeni szolgáltatási díjkövetelését. Erre hivatkozással a Volánbusz jogmegóvásra irányuló keresetét formai okokból elutasította. Az ítélet nem jogerős.

Amint azt korábban mi is megírtuk, a Volánbusz még tavasszal jogi lépéseket tett a társaságot hátrányosan érintő szolgáltatóváltással kapcsolatban, mivel a hódmezővásárhelyi városvezetés úgy adta a helyi buszjáratok üzemeltetését egy másik cég kezébe, hogy a Volánbusz – és most már az első fokon eljáró bíróság – álláspontja szerint jelenleg is érvényben van a korábban még velük megkötött szolgáltatói szerződés.

Hódmezővásárhely helyi közösségi közlekedése körül azért alakult ki vitás helyzet a busztársaság és a város vezetése között, mert az önkormányzat még 2020 végén új szolgáltatót bízott meg a helyi személyszállítási feladatok 2021. március 1-től történő biztosítására. Mindez történt úgy, hogy a Volánbusz szerint a 2019. január 1. és 2023. december 31. közötti szolgáltatási időszakra vonatkozóan létrejött – az önkormányzatnak felróható okból írásba nem foglalt – helyi közszolgáltatási szerződést a városvezetés nem mondta fel jogszerűen, és a közös megegyezéssel történő megszüntetésben sem állapodtak meg a felek. A Volánbusz egyébként a helyi járatok üzemeltetésének feladatait az önkormányzati döntéstől függetlenül azóta is változatlanul ellátja, és továbbra is a 2018-ban pályázat útján elnyert, 2023 végig tartó közszolgáltatási jogviszonyát tartja hatályosnak. A város ezzel szemben azt állítja, hogy az alá nem írt szerződés nem hatályos semmiképpen sem, s az elektronikus formában történt levélváltások, valamint a szerkeszthető formátumú döntések sem elegendő alaki követelmények. A bíróság indoklása szerint azonban az e-mail váltásokból, illetve abból a tényből, hogy Hódmezővásárhely önkormanyzata a felperesi kérelemnek megfelelően csatolva küldte vissza a szerződéstervezetet, az következik, hogy a felek között a szerződés létrejött, az érvényes és hatályos. Mivel a Volánbusz kizárólag a szerződés érvényességének megállapítását kérte, nem pedig az alperes marasztalását, a bíróság a keresetet elutasította és  2,54 millió forint perköltség megfizetésére kötelezte a társaságot.

A Volánbusz és a Szegedi Törvényszék korábbi tájékoztatása szerint a Szegedi Törvényszéken két peres eljárás zajlik a társaság és Hódmezővásárhely között. A polgári peres eljárás keretében a helyi autóbusszal végzett menetrend szerinti személyszállítási közszolgáltatási szerződés létrejöttének, érvényességének és hatályának megállapítását kérte a közlekedési cég. A Volánbusz emellett egy közigazgatási peres eljárásban a hódmezővásárhelyi közgyűlés személyszállítási közszolgáltatót kijelölő határozatának megsemmisítését és jogsértő voltának megállapítását kérte benyújtott keresetében. Utóbbi per a polgári peres eljárás jogerős befejezését követően folytatódik majd.

A címlapkép illusztráció, forrás: Volánbusz Zrt.

Címkék