November 1-én, hétfőn egy duplacsuklós Solaris Trollino 24 állt utasforgalomba az észt főváros 1-es jelzésű trolibusz vonalán. A bolechowói buszgyártó valaha készített leghosszabb gumikerekű járműve egészen december elejéig fog részt venni Tallinn közösségi közlekedésében. A 24,8 méter hosszú, akkumulátoros önjáró képességgel is rendelkező trolibusz tesztüzeme már hetekkel ezelőtt megkezdődött a Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) közlekedési társaságnál, a jármű csak ezen előzetes vizsgálatokat, teszteket követően szerezhette meg az utasforgalmi próbaüzem megkezdéséhez szükséges hatósági engedélyeket.
A főként nagy forgalmú BRT-vonalakra szánt duplacsuklós járművel végzett próbafutások elsődleges célja, hogy felmérjék a tiszteletet parancsoló méretekkel megáldott trolibusz és általában véve a duplacsuklós buszok alkalmazhatóságát a városban. Emellett azt is megvizsgálják, hogy egy ilyen nagy utaskapacitású jármű forgalomba állítása mennyiben lehet alternatívája a költséges infrastrukturális beruházásokat igénylő villamos-vonalak üzemeltetésének.
A Tallinnban vendégeskedő 53 üléses bemutatókocsi teljes utaskapacitása 185 fő, de a Trollino 24 maximálisan akár 215 személy szállítására is alkalmas lehet. A Kiepe Electric GmbH elektronikájával és IMC500-as töltéstechnikájaval szerelt trolibuszba egy 58 kWh kapacitású, folyadékhűtéses lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorcsomag is beépítésre került, amelynek segítségével a felsővezeték nélküli szakaszokon bizonyos ideig (10-15 km) képes önjáró üzemmódban is közlekedni. A jármű IMC (In Motion Charging, azaz menet közbeni) töltési metódussal rendelkezik, azaz a felsővezetékes szakaszon haladva a rendszer a hálózatról tölti a vontatási akkumulátorokat. A közel 25 méteres monstrumba kerülő Kiepe IMC500-as rendszer – amely mindössze az út kb. 20%-án igényel felsővezeték-hálózatot – egyszerre teszi lehetővé valamennyi alrendszer és segédberendezés (a két központi vontatómotor, a hűtőrendszer, a fűtés, a világítás illetve a légkondicionáló) működtetését és az akkumulátorpakk töltését is.
A teljes utasterheléssel 37 tonnát nyomó jármű B- és C-tengelyét egy-egy, az osztrák Traktionssysteme Austriától (TSA) származó, 160 kW névleges teljesítményű TMF 35-44-4 központi aszinkron villamos vontatómotor hajtja. Az A- és a D-tengely kormányzott, előbbi független felfüggesztésű, utóbbi pedig merev hidas kialakítású. A bemutató trolibusz felszereltségének olyan biztonságnövelő, vezetéstámogató ADAS (Advanced Drivers Assistance Systems) funkciók is részét képezik, mint a jármű holttereit figyelő és a buszvezetőt az esetleges veszélyhelyzetekre fény- és hangjelzéssel is figyelmeztető Mobileye Shield+ okos kamerarendszer, a hagyományos külső visszapillantó tükröket helyettesítő MirrorEye kamerarendszer, vagy a radar technológián alapuló preventív ütközés elkerülő CMS (Collision Mitigation System) rendszer.
Fotók: new.eer.ee