Folytatódik a Mercedes-Benz városi autóbuszainak hegemóniája Bécsben: 2022 és 2027 között több, mint 400 vadonatúj Mercedes-Benz Citaro áll forgalomba az osztrák fővárosban a Wiener Linien társaság színeiben, miután a német cégóriás a közelmúltban megnyerte a járművek szállítására és karbantartására kiírt pályázato(ka)t. Utóbbi feladatot a Daimler-csoport buszos divíziójának helyi képviselete, az EvoBus Austria GmbH végzi majd.
A Wiener Linien autóbusz-flottájának alapját ma a Mercedes-Benz típusai jelentik, a csillagos márka gyakorlatilag egyeduralkodó az egykori császárvárosban. Úgy tűnik, hogy ez az elkövetkezendő években is így lesz, a társaság ugyanis fokozatosan újabb bő 400 darabot állít forgalomba a Citaro-sorozat tagjaiból – ráadásul elektromobilitás és fenntartható közlekedés ide vagy oda, a megfontolt haladás jegyében a buszok 90%-a dízelmotoros hajtással jön majd. A legfrissebb rendelésállomány a típusból jelenleg elérhető karosszériaváltozatok szinte teljes választékát lefedi: a hivatalosan is megerősített listán a 12 méteres szóló kivitelből 78, a 18 méter hosszú Citaro G csuklósokból 225, a négytengelyes, 19,7 méter hosszú, nyújtott csuklós CapaCity verzióból pedig 57 darab szerepel. A négytengelyes városi csúcsmodell egyébként szintén népszerű Bécsben: a legelső példány 2017 augusztusában állt forgalomba, azóta pedig összesen 62 darab érkezett belőle – ezek a buszok a leghosszabb, 21 méteres kivitelbe tartoznak. A jövő évtől érkező legújabb kocsik egységesen kétszárnyú lengő-toló ajtókkal rendelkeznek majd.
A Mercedes-Benz bécsi hatalomátvétele több lépésben zajlott: a Citaro jelenleg futó második generációjából 2013 és 2016 között összesen 240 darabot (többségében csuklósokat) szállított a német gyártó, ezek közül a legidősebb kocsik cseréje lassan időszerűvé válik. A 2017-2019 közötti időszakot felölelő második szakaszban további 199 példány (53 szóló, valamint 84 normál- és a már említett 62 extra hosszú csuklós) érkezett a típusból a Wiener Linien flottájába. Az első Citaro-szériával jelent meg a közlekedési társaság új, piros-fehér színterve is, így a buszok a városkép arculatában is számottevő változást hoztak.
A mostani megrendelés egyelőre összesen 360 új autóbuszt jelent, a gyártó közleménye viszont több, mint 400 járművet említ, amiből arra lehet következtetni, hogy a fennmaradó, cirka 40 darabos mennyiség az elektromos változatból kerülhet majd ki. Az eCitaro szóló változatát egyébként éppen egy éve tesztelte utasforgalomban a Wiener Linien – akkor arról lehetett hallani, hogy 2021 folyamán 62 darab akkumulátoros villanybusz és további 10 hidrogén üzemanyagcellás autóbusz hadrendbe állítását tervezi a közlekedési vállalat egy különálló beszerzés keretében. A társaság kötelékében szolgáló Mercedes-Benz autóbuszok egyébként összesítve naponta több, mint 100 ezer kilométert teljesítenek az 1,9 millió lakosú osztrák fővárosban.
Bár hazánkban továbbra is az utópia kategóriájába tartozik a 7-8 éves közforgalmú autóbuszok ütemezett cseréje, a sógoroknál ez nem jelent különösebb szenzációt: az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) év elején publikált felmérése szerint jelenleg egész Európában az osztrákok büszkélkedhetnek a legfiatalabb, mindössze 4,8 éves átlagéletkorú autóbuszparkkal.
Fotók: Wiener Linien