A Volánbusz további 67 darab ózongenerátor beszerzésével bővítette a kórokozók elleni védekezéshez szükséges eszköztárát. A társaság tavaly 58 darabot vásárolt a mikroorganizmusok halálos ellenségét, az ózont (O₃) elállító léghigiéniai berendezésből, így a társaság már 125 darab készülékkel tudja felvenni a harcot a vírusok, a baktériumok és a gombák ellen.
A közlekedési vállalat még 2020 júniusában szerzett be 58 ózongenerátort, amelyek azóta is gondoskodnak a társaság mintegy 6500 darabos járműállományának rendszeres fertőtlenítéséről az ország teljes területén.
Február közepéig több mint 22 ezer alkalommal végezték a Volánbusz munkatársai az eljárást. Az újabb 67 berendezés közül 37 darab az autóbuszok tisztítását teszi még hatékonyabbá, a fennmaradó 30 ózongenerátor révén pedig lehetőség nyílik egyes szolgálati helyiségek és autóbusz-állomások fertőtlenítésére is.
Az új készülékeknek köszönhetően a járműállomány ózonos fertőtlenítésének üteme mintegy 50%-al gyorsulhat. Az eljárást most már azzal a maximális kapacitással tudja a Volánbusz végezni, amelyet az ezzel foglalkozó munkatársainak létszáma és a technológiai idők lehetővé tesznek. Az eszközök bővülő darabszáma biztosítja, hogy a jövőben esetleges meghibásodás esetén sem marad ózongenerátor nélkül egyetlen járműfenntartási üzem sem.
Az új készülékek egy része már az infrastruktúra-fenntartási területen segíti a védekezést, 10 darabot a nyugati, 20-at a keleti régióban állítottak üzembe. Ezekkel elsősorban a megfertőződött, vagy egyéb okból karanténba került munkavállalók irodáit, munkaterületeit fertőtlenítik a forgalmi és a járműfenntartási üzemek, valamint az autóbusz-állomások területén. A készülékeket megelőző jelleggel használják a szociális helyiségekben – öltözőkben, étkezőkben, autóbusz-vezetői tartózkodókban -, valamint a kisebb autóbusz állomások várótermeiben. Bár eddig csak a jármű fenntartási üzemek rendelkeztek ózongenerátorokkal, az ősz folyamán már sor került a központi és a keleti régió forgalmi területeinek fertőtlenítésére is.
Hogyan működik az ózongenerátor?
Az ózon (O₃) kémia szerkezetét tekintve egy háromatomos oxigénmolekula, amely a természetben (ózonpajzs, talajban, vízben) is megtalálható, de a villámcsapás okozta koronakisülés következtében is ózon keletkezik. Az erősen mérgező, környezeti hőmérsékleten gáz halmazállapotú anyag szinte az összes kórokozó ellen hatékony fertőtlenítő. Az ózon létrejötte után szinte azonnal bomlik is, s a folyamat során közönséges oxigénmolekula (O2) és egy rendkívül instabil oxigénatom, ún. naszcensz („frissen született”) oxigén keletkezik. A bomlás után szabadon maradt atom arra törekszik, hogy minél gyorsabban visszakerüljön stabil állapotába, így minden útjába kerülő anyaggal igyekszik kémiai reakcióba lépni, azaz oxidáláni, s így fejti ki fertőtlenítő hatását és pusztítja el a levegőben vagy felületeken lévő mikroorganizmusokat. A vegyszeres eljárásokkal szemben az ózongáz a teljes teret megtölti, s akár makrorepedésekbe, szövetszálak közé is bejut.
Az ózongenerátor működési elve a már fentebb említett koronakisülésen, vagy más néven csendes kisülésen alapul. Lényege, hogy a környezeti nyomáson lévő gázt nagyfeszültségű elektródához vezetik. A feszültségnek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy ionizálni tudja a gázmolekulákat, viszont túl magas sem lehet, s nem érheti el az úgy nevezett átütési feszültséget, mert akkor hangos kisülés, vagy szikrázás jönne létre. Azokat az oxigén molekulákat, amelyeket nem sikerül első lépcsőben azonnal ózonná alakítani, ultra-ibolya sugárzás útján változtatják azzá. Az ózon fertőtlenítő képessége a klóréhoz képest akár többezerszeres is lehet, ugyanakkor, mint szúrós szagú gáz, erősen mérgező. Használat közben és utána fél órán keresztül tilos az ózonnal kezelt helyiségben tartózkodni és utána is alapos szellőztetés szükséges.
Fotók: Volanbusz Zrt.