Utazás

MÁV: szeptemberben módosul a buszmenetrend Szeged és Hódmezővásárhely között

Január 20-án a MÁV-Start Zrt. szentesi járműfenntartási-telephelyén mutatták be a Stadler Rail Valencia S.A.U. által gyártott, a CityLink járműcsaládba tartozó Vásárhely 001-es tram-traint szerelvényt. A hibrid városi villamos és nagyvasúti dízel üzemű járműből 12 darab áll forgalomba Szeged és Hódmezővásárhely között. Az első három jármű várhatóan 2021 szeptember végén kezdi meg szolgálatát, s a tervek szerint 2021 novemberének végére már nyolc ilyen jármű kap hatósági engedélyt és kötheti össze közvetlenül Hódmezővásárhely és Szeged belvárosát.

A vasút-villamos járművek szeptemberi forgalomba állításával párhuzamosan a Hódmezővásárhely-Szeged viszonylaton az autóbusz-menetrend is változni fog, értesüléseink szerint jelentősen. A két város között tanév tartalma alatt munkanapokon 163, szabadnapokon 111 és munkaszüneti napokon 119 elővárosi, regionális és országos autóbuszjárat közlekedik. A traim-train szolgáltatás Szeged Nagyállomás és Hódmezővásárhely Nagyállomás között lesz elérhető, így várhatóan ezen két végállomás között, gyorsjárati jelleggel közlekedő buszjáratok megszüntetésre kerülnek. Hogy miként fogja érinteni az autóbusz-menetrendet az új szolgáltatás bevezetése, arról a MÁV Zrt.-től kértünk tájékoztatást.

A társaság megkeresésünkre közölte, hogy a menetrendet és a jegyrendszert illetően folyamatos tárgyalások zajlanak. 2021 őszén, az első három tram-train forgalomba állásával egyidőben várhatók menetrend-módosítások. Arra viszont még konkrét választ nem tudtak adni, hogy hogyan és mennyiben fog a buszmenetrend a tram-train elindulása után megváltozni, de válaszukban egyértelművé tették, hogy a projekt fő célja az, hogy a közúti autó-, és buszközlekedésről a kötöttpályás közlekedés felé tereljék az utasokat.

Kitértek arra is, hogy Szeged, Hódmezővásárhely, a MÁV-Start és a Volánbusz tarifaközösséget fog létrehozni, ezzel az utasok egy díjterméket megvásárolva a kiválasztott zónában szabadon használhatják a különböző járatokat. A zónarendszer azt jelenti, hogy az utas által fizetendő díj az érintett zónák számától függ majd. Ez lesz az első olyan szervezeti változás, amellyel a MÁV-Volán csoport áttöri az eddig nem átjárható tarifarendszert.

A kialakításra kerülő jegyrendszer nagymértékben el fog térni a normál nagyvasúti jegyrendszertől, ugyanis a tarifakoncepció szerint háromfajta zónás jegytípus kerül bevezetésre. Az övezetes jegyrendszer szerint Szeged lesz az 1-es, Algyő a 2-es, Hódmezővásárhelyen pedig az összes megálló lesz egységesen a 3-as zóna. Ennek megfelelően 3, 2 illetve 1 zónás jegy-, és bérlettípusokat vezet be a vasúttársaság, amelyek árban hozzá lesznek kapcsolva a jelenlegi övezetes, kilométer alapú jegyrendszerhez.

Válaszukban kiemelik, hogy

a megyeszékhelyek elővárosi közösségi közlekedésének fejlesztése kiemelt jelentőséggel bír. Az új járműtípus bevezetése minőségi fejlődést hoz a térség közösségi közlekedésébe. A tram-train nem csupán új technológia, hanem egy meghatározó lépés a tömegközlekedés versenyképessé, fenntarthatóvá és szerethetőbbé tétele felé. Hódmezővásárhely és Szeged között a várható 37 perces menetidővel ez lesz a leggyorsabb eljutási mód, a teljes járműparkkal csúcsidőszakokban akár 15 percenként is indíthatók a vasút-villamosok. A gyors és kényelmes, átszállás- és akadálymentes utazási lehetőséget biztosító tram-train a két belvárosban több ponton is megáll majd, így az utasok többsége háztól-házig juthat el vele.

A tram-train útvonalán fekvő jelentősebb megállóhelyeken jegyértékesítő automatákat telepít a vasúttársaság, melyekből vasúti jegyek és bérletek, a Szegeden már megszokott SZKT-termékek, valamint a kifejezetten Szeged és Hódmezővásárhely közötti utazók számára kialakított tram-train termékek egyaránt elérhetők lesznek. Az automaták telepítése várhatóan 2021 második negyedévében kezdődik.

Címlapkép: Ujvári Sándor / Forrás: MTI/MTVA

Címkék