Egyéb

Több milliárd forint bevételkiesés várható a Volánbusznál és a MÁV-nál

Már az állami vállalatoknál is számolják, hogy milyen károkat és többletköltségeket okoz a két hónapja tartó részleges leállás – hangzott el a Hír Televízió Magyarország élőben extra című műsorában. Csak az állami közlekedési cégeknél több milliárd forint bevételkiesés várható, miután a járvány kitörése óta a Volánbusznál és a MÁV-nál több mint 80 százalékkal csökkent az utasforgalom. A válság a szakértők szerint az állami vállaltok működését is átalakíthatja – erről korábban Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter is beszélt, aki szerint a járványhelyzet lehetőséget teremt arra, hogy az eddiginél hatékonyabb munkaszervezést vezessenek be a cégeknél.

Fónagy János, a nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár a műsorban elmondta, hogy a nagy állami vállalatoknak  jelentős része speciális helyzetben van, hiszen ezek a közszolgáltatást biztosítják. A nagy energiaszolgáltatók, a villamosenergia, a gáz vagy a vizes cégek és nem utolsó sorban a közlekedési vállalatok, a Volánbusz és a MÁV mindegyike rendelkezett pandémiás szabályzattal. Ezért, amikor a körülmények úgy kívánták meg, akkor rendkívül fegyelmezetten és az elmúlt hónapok azt bizonyítják, hogy sikeresen álltak át erre az időszakra, hiszen a közszolgáltatások ellátásában semmilyen fennakadás nem volt.

A közlekedési vállalatok is sikeresen teljesítették az egyébként az utasok részéről jelentősen lecsökkent teljesítményeket, ez a Volánbusz esetében 80 százalékos, a MÁV-Start esetében ennél is több, 80-90 százalékos utasforgalom-csökkenést  jelent – ezért mindkét társaságnál átálltak az iskolaszünetben megszokott menetrendre, az utasokat és a munkavállalókat pedig fokozott higiéniai intézkedésekkel védik. A járványügyi helyzetre való tekintettel, az utasok és az autóbusz-vezetők védelmében hozott  rendkívüli intézkedés értelmében március 23-a és május 11-e között készpénzmentes volt a jegyvásárlás a Volánbusz valamennyi járatán, a MÁV-Start viszont gyakorlatilag a teljes szolgáltatási körét fenntartotta.

Az államtitkár megjegyezte, hogy a közszolgáltatás iránt közbizalom fenntartása legalább annyira fontos, hanem fontosabb mint a pillanatnyi gazdasági érdekek – hiszen nem feltétlenül a bevételi szempontok mozgatják a ezen közlekedési vállalatok működését. Fónagy János szerint leghamarabb fél év múlva lesz alkalmas időpont arra, hogy mérleget tudjanak készínteni bevételkiesésről, s hogy milyen károkat és többletköltségeket eredményezett valójában a több hónapos részleges leállás, valamint a jelentős utasforgalom-csökkenés.

Címlapkép: Volánbusz

 

Címkék