A Scania számára 2019 a további növekedés és számos rekord éve volt. A járműátadások mennyiségének szintje történelmi magasságokba emelkedett, akárcsak a szolgáltatások volumene – áll a svéd óriáscég közleményében.
A Scania nettó értékesítési árbevétele rekordmértékűre, 152,4 milliárd svéd koronára nőtt, ami 11 százalékos növekedés a megelőző évhez képest. A cég működési bevétele minden idők legnagyobb értékét tette ki 17 488 millió svéd koronával, 11,5 százalékos árbevétel-arányos működési eredményt nyújtva. A járművek és a szolgáltatások nagyobb értékesítési mennyisége, az árfolyamhatások és a még kedvezőbb marketing-mix pozitívan befolyásolta az eredményeket. A szolgáltatások forgalma 9 százalékkal 28,9 milliárd svéd koronára nőtt. A Pénzügyi Szolgáltatások üzletága rekordszintű működési bevételt ért el 1511 millió svéd koronával.
A Scania tehergépkocsik és a városi, illetve távolsági autóbuszok teljes rendelésállománya viszont 9 százalékkal visszaesett 2019-ben 2018-hoz képest. Európában a tehergépkocsik iránti kereslet csökkent 2019 második felében a gazdaság gyengülése miatt. Latin-Amerikát illetően Brazíliában a kereslet csak lassú ütemben tér vissza a régi kerékvágásba. Eurázsiában és Ázsiában politikai és kereskedelmi gondok befolyásolják a keresletet. A városi és a távolsági autóbuszok megrendelései a legtöbb régióban csökkentek. A Scaniának sikerült részben ellensúlyoznia a kereslet visszaesését a Közel-Keleten. A Motorok üzletágában viszont jónak számított a megrendelések mennyisége, még a 2018-as év erős viszonyítási számaihoz képest is.
A Scaniánál folyamatban van a strukturális költségek csökkentése, és folyamatosan felülvizsgáljuk a dolgozók és a tanácsadók megbízásait a projektekhez. A Scania tovább folytatja nagyszabású beruházásait is az új technológiákba, hogy élen járhasson a fenntartható közlekedésre való átállásban.
A fosszilis forrásoktól mentes közlekedési rendszerre való átállás sikerességéhez létfontosságúak a bioüzemanyagok. A Scania 2019-ben 46 százalékkal (6631 jármű) növelte a gázolajhoz képest alternatív üzemanyagokkal működő járművek értékesítését. Nagy lehetőségek állnak a bioüzemanyagok szélesebb körű használata előtt, ugyanis minden Scania jármű biodízel-HVO üzemanyaggal is működhet. A bioüzemanyagok már most is rendelkezésre állnak, míg az új technológiáknak időbe telik, mire hozzájárulhatnak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez. A bioüzemanyagok egyre nagyobb mértékű használatával párhuzamosan a Scaniának muszáj új technológiákba és infrastruktúrákba is beruháznia a villamosításra való fokozatos átálláshoz.
A nehézkategóriás járművek villamosításában nincs egyetlen csodamegoldás, ezért a Scania számos technológia fejlesztésén dolgozik, gyakran ügyfelek bevonásával. Az egyik technológiai irányt az ASKO élelmiszeripari nagykereskedelmi vállalattal együtt fejlesztett, hidrogéngázzal működő üzemanyagcellás elektromos tehergépkocsik jelentik. Ezek a teherautók nemrég álltak üzembe a norvégiai Trondheim városában, ahol az ASKO megnyitott egy hidrogéngáztöltő állomást. Továbbá a Scania akkumulátorról működő, teljesen elektromos városi elosztó teherautói Oslo városában álltak munkába ugyanennek az ügyfélnek az üzemeltetésében.
Az üvegházgázoknak a tudomány által javasolt arányú, illetve mértékű csökkentéséhez a Scania tudományos alapú célokat tűz ki a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra korlátozásával összhangban. A Scania ehhez nemcsak a saját károsanyag-kibocsátásának csökkentése iránt kötelezi el magát, hanem az iránt is, hogy ott érjen el csökkentést, ahol a szén-dioxid-kibocsátás leginkább előfordul – ahol a termékeit használják.
A helyzet bizonytalansága miatt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy a koronavírus miatti járvány kitörése összességében milyen hatással lesz a Scania vállalatra. A Scania vezetése napról napra követi a fejleményeket, és szoros párbeszédet tart fenn az ügyfeleivel, a beszállítóival, a szakszervezeti képviselőivel és más partnereivel.
Fotók: Scania, forrás: Scania