Kitekintő

Az Alexander Dennis és az MAN szállítja Szingapúr legújabb emeleteseit

Szingapúrban nagy népszerűségnek örvendenek a városi emeletes buszok, a napokban pedig győztest is hirdettek az ilyen járművek beszerzéséről szóló legutóbbi tenderen. Az Euro 6-os dízelmotorral szerelt, háromtengelyes, háromajtós városi emeletes buszokra még tavaly májusban kiírt pályázatot megosztva nyerte az Alexander Dennis és az MAN-t képviselő ST Engineering Land Systems Ltd., így mindkét gyártó kereken 50-50 autóbuszt szállíthat a távol-keleti városállamba, a helyi közösségi közlekedésért felelős Land Transport Authority (LTA) részére. A britek házon belül, némi kínai kooperációval végzik majd a gyártást, az MAN pedig megszokott helyi karosszáló partnerével, a maláj Gemilang céggel karöltve szállítja az új emeleteseket. Egyik típus sem ismeretlen a szingapúri utazóközönség számára, korábbi variánsaikból szép számmal futnak már példányok a törpeállam útjain.

Az újabb tendergyőzelemmel az Alexander Dennis sikeresen folytatja a kelet-ázsiai régióban megkezdett intenzív terjeszkedését, melynek elsődleges bázisát a cég háromtengelyes emeletes városi autóbusza, az Enviro500-as jelenti. Bár az utóbbi időben svájci (PostAuto, tl) és német üzemeltetők (BVG) is vásároltak a típusból, a világ legnagyobb emeletesbusz-gyártója számára ma még jóval fontosabb exportpiacot jelent a Távol-Kelet, ahol Hongkong után a mostani tendergyőzelmet követően Szingapúrt is meghódítja a britek városi csúcsmodelljének legújabb generációja. Az LTA által most megrendelt emeletesek több lényeges ponton is eltérnek majd az európai kontinensen a közelmúltban értékesített balkormányos változatoktól.

Amikor a forma és a funkció találkozik: az új design révén mindkét lépcsőházhoz jut üvegezett felület

A szingapúri Enviro500-asok a helyi előírásokhoz igazodó, 12,5 méteres hosszukkal valamivel rövidebbek lesznek európai piacos társaiknál. Az alumínium felépítményes buszok az eddig közreadott gyári látványtervek alapján 2-2-1 ajtókiosztással érkeznek majd, és az oldalablak-sávok vonalvezetése is eltérő lesz a megszokottól. Az alsó szinten végig alacsonypadlós emeleteseket a jobb utasáramlás érdekében két lépcsőházzal is ellátják, az első várhatóan a menetiránynak hátrafelé néző egyenes, a hátsó pedig csigalépcsős kialakítású lesz. A háromajtós, két lépcsőházas elrendezés egyébként újdonságot jelent Szingapúrban, eddig csak teszt jelleggel közlekedtek hasonló felépítésű autóbuszok az LTA-nál. Az alsó szinten a megrendelő igényeinek megfelelően két kerekesszékes-férőhely kerül kialakításra, a korszerű utastájékoztatást LED-es rendszerű szöveges kijelzőkkel és LCD-monitorokkal egyaránt kiegészített audiovizuális rendszer biztosítja, ezen kívül a buszok rendelkeznek majd kültéri hangos utastájékoztatással is. Mindezeken túl nagy felbontású utastéri biztonsági kamerarendszer, fejlett vezetőasszisztens-rendszer (Advanced Driver Assistance System, ADAS), éberségfigyelő, és valamennyi ajtónál utasszámláló berendezés is szerepel az LTA kívánalmai között. Ami a gépészetet illeti, a buszok Euro 6-os környezetvédelmi besorolású, 8,9 literes Cummins ISL motorral jönnek majd, a hajtott tengely pedig a hírek és a látványtervek szerint az európai verziótól eltérően a leghátsó, C jelű egység lesz. Ezek a buszok lesznek az első Euro 6-os motorral szerelt Enviro500-asok Szingapúrban.

A hátsó lámpatestek is eltérőek lesznek az európai verzióhoz képest

Az Alexander Dennis termékei egy ideje már nem számítanak ismeretlennek Szingapúrban. A brit buszgyártó még 2014 és 2017 között, két részletben összesen 216 darab Enviro500-ast szállított a távol-keleti városállamba, két különböző helyi üzemeltető részére. Ezek a buszok kétajtós kivitelűek, Euro 5-ös minősítésű erőforrással rendelkeznek, formaviláguk pedig még az ADL korábbi arculatát képviseli. Ezen kívül 2016-ban egy 13 méter hosszú, háromajtós, motor nélküli faceliftes koncepcióbuszt is kiszállítottak az LTA-hoz, amely nagy vonalakban megegyezik a most megrendelt kivitellel. A korábbi szingapúri Enviro500-asokat egy kocsi kivételével Kínában, a Zhuhai Granton Bus and Coach Co., Ltd.-nél szerelték össze, ez várhatóan most is így lesz, a technikai támogatást és a pótalkatrész-ellátást azonban a most megrendelt buszok esetében már az ADL tavaly megnyitott, 25 000 mterületű szingapúri bázisa végzi majd. Az ötven darabos flotta összértéke 33,381 millió szingapúri dollár, átszámítva közel 6,9 milliárd forint, a britek tehát az árazáskor alaposan megnyomták a ceruzát.

Várhatóan ehhez a 2017-es demóbuszhoz hasonlóak lesznek a Gemilang által karosszált MAN emeletesek

A ködös Albionból származó konkurenciához hasonlóan ugyancsak félszáz emeletest szállíthat Szingapúrba megszokott regionális partnerével, a Gemilang céggel együttműködésben az MAN, amely a százdarabos emeletes-tender másik felét húzta be (a megrendelésről ily módon lecsúszó, harmadik helyezett Volvo legnagyobb bánatára). A hivatalos sajtóközleményt kiadó ADL-el ellentétben a német-maláj duó egyelőre csendben örül a sikernek, így az általuk szállítandó buszokról is kevesebb konkrétumot lehet tudni. Az MAN népszerű, A95 jelű jobbkormányos önjáró alvázára épülő emeletesek valamivel olcsóbbak lesznek az ADL buszainál, a megkötött szerződésben darabonként nem egészen 28,495 millió szingapúri dolláros (bő 5,94 milliárd forintos) beszerzési ár szerepel. Ezek a buszok is háromajtós kialakításúak lesznek, az LTA legújabb előírásainak megfelelően két lépcsőházzal, azonban itt a rövid hátsó túlnyúlás miatt mindhárom ajtó a hátsó tengelyek elé kerül. Az MAN és a maláj felépítménygyártó cég közötti kooperáció szorosságát jól mutatja, hogy a Gemilang által karosszált buszok viselhetik a oroszlános márka saját városi típusain használt Lion’s City elnevezést is. A Szingapúrba szállítandó Gemilang-MAN emeletesek 10,5 literes, 320 lóerős (235 kW) MAN D2066 LUH motorral és 6+1 fokozatú ZF EcoLife automataváltóval érkeznek majd.

Jól látható a hátsó lépcsőház elhelyezkedése a harmadik ajtónál

Az Alexander Dennishez hasonlóan az MAN sem mondható sikertelennek Szingapúrban: a hongkongi és ausztrál eladások mellett a cég helyi importőri feladatait ellátó ST Engineering Land Systems 2011 óta több, mint 1300 járóképes alvázat értékesített a távol-keleti városállamban, az ezekre karosszált autóbuszok szervesen hozzátartoznak a szingapúri városképhez. A nálunk ismert Lion’s City sorozattal gépészetileg rokon megoldásokat felvonultató A95 jelű alvázak Németországban, Salzgitterben készülnek.

A német-maláj buszok valószínűleg ilyen, a Lion’s City előző generációját idéző hátfalat kapnak

Az Euro 6-os környezetvédelmi norma 2018 január elseje óta van érvényben Szingapúrban, azóta kizárólag olyan dízelüzemű autóbuszokat lehet újonnan forgalomba helyezni a városállamban, amelyek megfelelnek a jelenlegi legszigorúbb emissziós követelményeknek. A most megrendelt emeletes buszok a tervek szerint 2020-ban állnak forgalomba az LTA almazöld színében.

Fotók: Alexander Dennis Ltd., Land Transport Authority

Címkék