Magazin

Klímasemlegességre törekszik 2050-ig a MÁV-Volán-csoport

A MÁV-Volán-csoport 2050-ig kívánja elérni a klímasemlegesség, ennek érdekében a cégcsoport kidolgozta fenntarthatósági célkitűzéseit. A zöldstratégiai célokat csütörtökön, a Föld napján ismertette a vállalatcsoport, amelyek között kiemelt jelentőségű a közlekedési szolgáltatók szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése, a zöld digitalizáció, a hatékony energiagazdálkodás, a hulladékok környezeti terhelésének csökkentése és a körforgásos gazdaságra való áttérés, valamint a környezetbarát, fenntartható vállalati működés kialakítása. 

A stratégiai céljaik közül elsőként emelték ki

a közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátásának további csökkentését, amit a villamosított vasútvonalak bővítésével, több elektromos járművel, a vasúti áruszállítás növelésével érnének el. A vasúti járműpark korszerűsítését a közlemény a fejlődés alappilléreként említi.

A megrendelt 40 darab KISS emeletes motorvonatból kilenc már forgalomba állt, a 90 darabos szériából ötvenöt saját gyártású IC+ kocsi járja az országot és folyamatban van az első osztályú, bisztrókocsival felszerelt IC+ szerelvény gyártása is. Megérkeztek Szentesre az első tram-train járművek, amelyek év végétől közlekedhetnek majd Hódmezővásárhely és Szeged között. Folyamatban van 115 darab mozdony és 50 darab hibrid motorvonat beszerzése is.

A károsanyag-kibocsátás csökkentésére az autóbuszpark fejlesztésében is törekednek, csakúgy, mint az üzemeltetési költségek mérséklésére.

Hozzátették, hogy a vasúti és a közúti autóbuszos közlekedés egyesítése lehetővé teszi a vidéki közlekedés összehangolását, a felesleges párhuzamosságok, a kihasználatlan járatok megszűnését.

A Volánbusz 2018 óta 755 darab vadonatúj és 111 darab újszerű, Euro 6-os emissziós besorolású erőforrással szerelt környezetbarát autóbuszt vásárolt, idén pedig ennél is több, összesen 827 új busz beszerzésével kalkulálnak. Az autóbusz-állomány folyamatos korszerűsítésének és az elavult, környezetszennyező járművek forgalomból kivonásának köszönhetően a Volánbusz saját közlése szerint 2020-ban 27 400 tonnával csökkentette szén-dioxid-kibocsátását a korábbi állapotokhoz képest. Az eddig megvalósult beszerzések jóvoltából a vállalat járműállományának 11,6%-a cserélődött le az elmúlt bő két évben, a flotta átlagos életkora pedig 12 év alá csökkent.

A járműpark környezetbarát fejlesztése érdekében a közlekedési vállalat nemrég közös céget is alapított az MVM zöld közlekedés meghonosításáért felelős leányvállalatával, a CNG- és elektromos töltőállomásokkal rendelkező, valamint azokat üzemeltető MVM Mobiliti Kft.-vel.

A vállalatcsoport az embereket is arra ösztönzi, hogy az autózás helyett a vasutat válasszák. Erre szolgálnak az önkormányzatokkal együttműködésben épülő P+R parkolók, valamint az autóbusz-állomásokon, és a műszaki telephelyeken létesülő kerékpártárolók – írták.

A közlemény a fenntarthatósági célkitűzések fontos elemeként tért ki a zöld digitalizációra. Az online jegyértékesítés mellett kiemelték az informatikai rendszerek fejlesztését, amelynek meghatározó szerepe van a hatékony utastájékoztatásban, az utaskiszolgálásban, a menetrend tervezésében. Folyamatban van a vasúti és közúti közös jegyértékesítő rendszer kifejlesztése, valamint a központi forgalomirányítási rendszerek kiterjesztése új vonalszakaszokra – tették hozzá.

Kiemelt jelentőségűnek nevezték a hulladék okozta környezeti terhelés csökkentését szelektív gyűjtéssel, az újrahasznosítás arányának növelésével, innovatív hulladékkezelési technológiák alkalmazásával.

A papírmentes munkahelyek kialakítása pedig azt fogja lehetővé tenni, hogy a digitalizáció segítségével minél kevesebb papírt használjon fel a vállalatcsoport mindennapi működése során. A társaság fenntartható épületenergetikai fejlesztéseket is tervez, hogy növelje a zöldenergiából származó elektromos áram felhasználási arányát.

A közlemény szerint a MÁV-Volán csoport fenntarthatósági honlapon teszi közzé a zöldstratégiai célkitűzések részleteit, a fenntarthatósági mutatókat, az aktuális zöld híreket. A zold.mavcsoport.hu oldalon számláló is fut, amely a teljes utaskilométerre vetített szén-dioxid-megtakarítást mutatja az autós közlekedéshez képest. Az oldalon regisztráló utasok között nyereményeket sorsolnak ki.

A vállalatcsoport a Föld napján mutatta be a Vasút Európai Éve alkalmából felmatricázott FLIRT motorvonatot, amely a vasúti közlekedés népszerűsítésével a környezet védelmének fontosságát szimbolizálja, míg egy szintén felmatricázott Credo Inovell a közúti közösségi közlekedés megújuló, környezetkímélő járműállományát, a zöldülő autóbuszos közlekedést és az új beszerzéseknek köszönhető jelentősen csökkenő szén-dioxid-kibocsátást jelképezi.

Címlapkép: MÁV Zrt., forrás: MTI/MBI

Címkék