1694415555 23079 010
Kitekintő

Csődbe ment Európa legígéretesebb akkugyártója, a svéd Northvolt

A svéd Northvolt, amely az európai akkumulátorgyártás egyik legnagyobb reménységeként indult, hivatalosan is csődöt jelentett be a stockholmi bíróságon. A vállalat szerdán reggel nyújtotta be csődeljárási kérelmét, miután korábban már próbálkozott egy átszervezési folyamattal az Egyesült Államokban. Az igazgatóság azonban mostanra belátta, hogy az amerikai csődvédelmi eljárás nem volt elegendő a vállalat megmentésére, és a Northvolt nem tudta véglegesíteni azokat a megállapodásokat, amelyek biztosíthatták volna a hosszú távú működését.

A Northvolt, amelyet 2015-ben korábbi Tesla-vezetők, Peter Carlsson és Paolo Cerruti alapítottak, Európa legnagyobb és legzöldebb akkumulátorgyárának létrehozását tűzte ki célul. A vállalat jelentős befektetői támogatást élvezett, többek között olyan neves cégektől, mint a Volkswagen, a Goldman Sachs és a BlackRock. Ezek a befektetések tették lehetővé a Northvolt számára, hogy ambiciózus terveket valósítson meg az akkumulátorgyártás terén, és hozzájáruljon az európai elektromobilitás fejlődéséhez. A cég főként az elektromos járművek akkumulátorainak gyártására fókuszál, és többek között a Scania és az MAN buszai számára is szállít energiatároló rendszereket. A Northvolt 2016-os alapítása óta több mint 10 milliárd dollár tőkét, hitelt és állami támogatást kapott, legnagyobb részvényesei pedig a Volkswagen (21%) és a Goldman Sachs (19%).

A Northvolt közleményében hangsúlyozta, hogy az átszervezési folyamat során jelentős érdeklődést tapasztalt potenciális partnerek és befektetők részéről, ami bizonyítja, hogy a cég mögött erős piaci érték és komoly jövőbeni potenciál áll. Ennek ellenére a rendelkezésre álló idő és pénzügyi források szűkössége miatt nem sikerült olyan megállapodásokat kötni, amelyek hosszú távon biztosíthatták volna a vállalat fennmaradását.

A csőd az anyavállalat, a Northvolt AB mellett több leányvállalatot is érint, köztük a Northvolt Ett AB-t, a Northvolt Labs AB-t, a Northvolt Revolt AB-t és a Northvolt Systems AB-t. A vállalat jelenleg körülbelül 5000 embert foglalkoztat Svédországban, közülük a legtöbben a Skellefteåban működő gyárban dolgoznak. Ugyanakkor a Northvolt németországi és észak-amerikai leányvállalatai egyelőre nem jelentettek csődöt, így ezek jövője a svéd csődgondnok döntéseitől függ.

A vállalat pénzügyi helyzetének romlása több tényező együttes következménye volt. A Northvolt finanszírozási nehézségekkel küzdött, mivel a kamatlábak emelkedése és a tőkeigényes működés miatt egyre nehezebb volt biztosítani a szükséges forrásokat. Emellett a geopolitikai instabilitás és az ellátási lánc problémái – például az ukrajnai háború és a kínai kereskedelmi feszültségek – megnehezítették az alapanyag-beszerzést, miközben az akkumulátorgyártáshoz szükséges nyersanyagok árának ingadozása tovább növelte a költségeket.

Q6DQMGP4QJMS7GQXPPXJ5KDOIM

A termelési kapacitás felfuttatása szintén kihívásokkal járt: a gyártási hatékonyság javult ugyan, de minőségi problémák és logisztikai késedelmek miatt a vállalat nem tudta elérni a stabil, fenntartható működést. Ráadásul az elektromos járműpiac lassulása és a fogyasztói kereslet csökkenése miatt az autógyártók visszafogták megrendeléseiket, ami tovább csökkentette a bevételeket.

Mindezek mellett az ázsiai, főként kínai versenytársak alacsonyabb költségű és hatékonyabb gyártási modellje tovább szorította a Northvoltot, amely így nem tudta biztosítani a folyamatos működéshez szükséges pénzügyi stabilitást.

A Northvolt az utolsó hónapokban mindent megtett annak érdekében, hogy stabilizálja helyzetét. Az amerikai csődvédelmi eljárás során igyekezett pénzügyi átszervezést végrehajtani, miközben a hitelezői és befektetői körrel is tárgyalt. Bár ez idő alatt sikerült csökkenteni az operatív költségeket, elhalasztani bizonyos bővítési terveket, és értékesítéseket is végrehajtani, ezek az intézkedések végül nem voltak elegendőek ahhoz, hogy a vállalat működését hosszú távon fenntartsák.

A Northvolt csődje jelentős következményekkel jár az európai akkumulátorgyártás jövőjére nézve is. A vállalat eredetileg azzal a céllal jött létre, hogy csökkentse Európa függőségét az ázsiai, főként kínai akkumulátorgyártóktól, és fenntartható, helyben gyártott energiatárolási megoldásokat kínáljon az elektromos járművek és az ipari energiaellátás számára. Az elmúlt években számos nagyvállalat, köztük a Volkswagen, a BMW és a Scania is komoly érdeklődést mutatott a Northvolt termékei iránt, sőt, a Scania nemrégiben meg is vásárolta a cég lengyelországi, Gdańskban működő gyárát.

A stockholmi bíróság hamarosan kijelöli a csődgondnokot, aki felügyeli majd a vállalat vagyonának értékesítését és a hitelezők követeléseinek rendezését. A következő időszak kulcsfontosságú lesz a Northvolt jövője szempontjából, hiszen a befektetők és iparági szereplők érdeklődése döntő szerepet játszhat abban, hogy a cég technológiája és gyártási kapacitásai milyen formában maradhatnak fenn.

Címkék