2025. január 1-től a MÁV-csoport működési struktúrája jelentős változásokon megy keresztül. Az átalakulás legfőbb célja a hivatalos kommunikáció szerint a magyar közösségi közlekedés hatékonyabbá és egységesebbé tétele, egy 1+3 nagy egységből álló rendszer létrehozásával. Az új modell keretében a pályaműködtetés, a személyszállítás és a szolgáltatóközpont külön tagvállalatokba kerülnek, ugyanakkor egységes koordináció, a MÁV Zrt. csoportirányító központ felügyelete alá tartoznak majd.
Az átalakítás egyik fő indoka a profiltisztább és egységesebb vállalati struktúra létrehozása, amely a közlekedési ágak sajátosságainak figyelembevételével egységes működést biztosít. Az integráció alapvető célja az irányítás javítása, a döntéshozatali folyamatok egyszerűsítése és a közösségi közlekedés versenyképességének növelése. A hamarosan realizálódó átalakulás a remények szerint hozzájárul a működési hatékonyság javításához és az utasbarát szolgáltatások fejlesztéséhez. Az integráció célkitűzései ugyan ambiciózusak, de a formai keretek létrehozása után számos kihívás várható a hatékonyabb és összehangoltabb feladatvégzés gyakorlati megvalósítása során.
A MÁV Zrt. a jövőben központi irányító szerepet tölt be, feladata a három nagy szakmai egység tevékenységének összehangolása, valamint a csoportszintű stratégiai célok kialakítása és megvalósítása lesz. Kiemelt szerepet kap ebben az újonnan létrejövő Stratégiai Vezérigazgató-helyettesi Szervezet, amelynek egyik legfontosabb feladata az integrált közösségi közlekedési szolgáltatások fejlesztése és az üzleti stratégia meghatározása.
Az átalakítás során különös hangsúlyt kapnak a központosított funkciók, amelyek célja az utasbarát működés és a hatékonyság növelése. Ennek egyik példája a létrejövő haváriaközpont, amely a közlekedésfelügyeletért, a személyszállítási fődiszpécseri és haváriaügyelet működéséért, valamint a rendkívüli események kezeléséért lesz felelős. Ezzel párhuzamosan az utastájékoztatási feladatok koordinációja is csoportszinten valósul meg, egységesítve a vasúti és autóbuszos tájékoztatást, valamint szoros együttműködést biztosítva a pályaműködtetési, szolgáltatói és forgalmi területekkel.
A MÁV Zrt. nemcsak az egyes szakmai területek összehangolását végzi csoportszinten, hanem a leányvállalatok számára is támogatást nyújt bizonyos feladatok ellátásában. Az átszervezés során a jelenlegi MÁV Zrt. munkavállalói mellett egyes leányvállalati szakemberek is hozzájárulnak a szakmai kompetenciák megerősítéséhez, elősegítve ezzel az egységes csoportszintű működést és kommunikációt.
A mindennapi közlekedés során az utasok számára a MÁV Személyszállítási Zrt. válik a leginkább látható és érzékelhető szolgáltatóvá, hiszen az új, egységes szervezet felel majd a vasúti, közúti és a HÉV-közlekedés összehangolt működtetéséért. Az utazók a MÁV, VOLÁN és HÉV márkanevekkel találkoznak majd, amelyek továbbra is egyszerűen azonosíthatók és megszokottak maradnak.
Az új szolgáltató a MÁV-Start Zrt., a Volánbusz és a MÁV-HÉV Zrt. összeolvadásával jön létre. A remények szerint a társaság az utasok számára átláthatóbb, kényelmesebb és gyorsabban igénybe vehető szolgáltatást nyújt majd, miközben a közlekedési módok technikai és üzemeltetési irányítását szoros együttműködésben valósítja meg. A vasúti és közúti közlekedési feladatokat közös műszaki és üzemeltetési vezérigazgató-helyettes irányítása alá helyezik, míg a HÉV-ek üzemeltetését egy külön vezérigazgató-helyettesi szervezet fogja koordinálni. A támogató területek viszont közösek lesznek, így a vezérigazgatói közvetlen szervezeti egységek, valamint a gazdasági és működéstámogatási vezérigazgató-helyettesi terület együttesen kezelik a közúti, vasúti és HÉV-közlekedési feladatokat, biztosítva ezáltal a hatékony működést és az átfogó támogatást.
A pályaműködtetési terület a MÁV Zrt.-ről leválva önálló társaságként MÁV Pályaműködtetési Zrt. néven, a 2025. január 1-től a MÁV FKG mellett a MÁV KFV tevékenységét is integrálva működik tovább. A MÁV Pályaműködtetési Zrt. fő feladata, hogy önálló tagvállalatként végezze el a pályaműködtetési feladatokat. A szervezeti struktúra ezt tükrözi: a pályaműködtetési és beruházási, valamint az általános vezérigazgató-helyettes alá tartoznak a különböző szakterületek.
A vezérigazgató-helyettesi irányítás alatt létrejön a digitalizációs iroda, amelynek feladata az informatikai megrendelőképeség biztosítása és a kapcsolattartás a MÁV Zrt. és a MÁV SZK Zrt. informatikai egységei között. Az Általános Vezérigazgató-helyettesi Szervezet felel minden olyan területért, amely az önálló működéshez szükséges, mint például a HR, gazdaság és IT. A humán terület HR-főigazgatóságként működik tovább, a munkajoggal és közfoglalkoztatási irodával együtt. A pályavasúti területi igazgatóság gazdálkodási szervezetei a kontrolling igazgatósághoz tartoznak, míg a pályaműködtetési és beruházási vezérigazgató-helyettes szervezetében az alaptevékenység elvégzéséhez szükséges funkciók változatlanul működnek.
A létrejövő új vállalatok háttérszolgáltatásait továbbra is a MÁV SZK Zrt. biztosítja. Az átszervezés részeként bizonyos operatív feladatok áthelyezésére kerül sor a tagvállalatokból, például az IT-, környezetvédelmi és ingatlanterületeken. Az új működés kialakításával párhuzamosan, 2025-ben várható, hogy a hatékonyabb feladatvégzés érdekében további feladatok átszervezése is megtörténik.
Az integráció során a fent nem említett tagvállalatok, mint például a MÁV Rail Tours Kft. és a Záhony-Port Zrt., annyiban lesznek érintettek, hogy a jövőben a központi szerepet betöltő MÁV Zrt. fogja összehangolni ezeknek a társaságoknak a munkáját is a csoport többi tagjáéval.
Forrás: MÁV Kommunikációs Igazgatóság