Megérkezett Barcelonába annak a nyolc darabos hidrogénbusz-flottának az első tagja, amelynek megvásárlásáról még tavaly kötött megállapodást a barcelonai Transports Metropolitanos de Barcelona (TMB) közlekedési vállalat és a portugál CaetanoBus. A 12 méter hosszú CaetanoBus H2.City Gold LHD típusú járműveket a Toyota által kifejlesztett hidrogén tüzelőanyag-cellás technikával szereli a portugál buszgyártó. A nyolc darab CaetanoBus-Toyota hidrogénbusz beszerzése a hidrogéncellás járművek európai elterjesztését célzó, uniós finanszírozású JIVE 2 programon keresztül valósult meg, melyben a TMB egyedüli spanyol üzemeltetőként vesz részt.
A nem sokkal az ünnepek előtt megérkezett zéró emissziós autóbuszt, amely egyben Spanyolország első utasforgalomba állított hidrogénbusza is lesz, a homologizációs folyamat lezárulta után, várhatóan 2022 első negyedévében vehetik birtokba a barcelonai utazók.
A Toyota és a CaetanoBus még 2018-ban kezdett kooperációba, azóta a portugál buszgyártó hidrogénhajtású modelljeibe az üzemanyagcella-modulokat, a hidrogéntartályokat és a többi kulcsfontosságú gépészeti komponenst is a japán óriáscég szállítja, a karosszériáért pedig a CaetanoBus felel. A barcelonai közlekedési társaság Toyota márkajelzés alatt forgalomba kerülő, alumíniumkarosszériás hidrogénbuszainak meghajtását a Toyota 60 kW névleges teljesítményű üzemanyagcellás rendszeréből származó, elektrokémiai reakció útján előállított villamos energia biztosítja. Emellett a rendszerben egy 44 kWh kapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátor is található, amely elsősorban pufferként szolgált, illetve másodlagos, támogató funkciót lát el, főként a gyorsítások segítésénél és a fékezési energia visszanyerésénél kap szerepet. A járművek tetején sorakozó öt darab Type 4-es szénszál-erősítésű tartály összesen 37,5 kg, 350 bar nyomásra sűrített gázállapotú hidrogén tárolását teszi lehetővé (ez a jellemző eltér a Toyota saját, kizárólag Japánban kínált üzemanyagcellás buszáétól, amely 700 bar nyomáson tárolja a hidrogéngázt). A Siemens ELFA 2 villamos hajtásrendszerét használó járművek mozgatásáról egy 180 kW csúcsteljesítményű, központi elhelyezésű Siemens állandómágneses szinkronmotor gondoskodik.
Az autóbuszokat kiszolgáló hidrogénkutat az Iberdrola spanyol multinacionális közműcég építette ki a Zona Franca városnegyedben található ipartelepen. Az 5000 m2-es területen felépített, modulárisan bővíthető töltőállomást a TMB és az Iberdrola között létrejött megállapodás szerint a közlekedési vállalat autóbuszai 10 évig vehetik igénybe. A töltőállomásnak nincs szénlábnyoma; a hidrogén előállítását végző elektrolizáló berendezés működéséhez szükséges energia igazoltan megújuló forrásokból származik, így az állomás a hidrogén előállításától kezdve annak felhasználásáig károsanyag-kibocsátás mentesnek minősül. A hidrogénkúton a tüzelőanyag utántöltéséhez rendelkezésre álló ionkompresszor (ionic liquid piston compressor) az 5 bar tápnyomásról a betöltésre kész, 350 bar nyomásra képes sűríteni a gázállapotú hidrogént. A rendszer napi 160 kg hidrogéngáz előállítására alkalmas, de idővel a töltőállomás kapacitását sokszorosára növelnék.
Fotók: TMB
Don’t miss out on the latest bus news, follow us on Facebook!