Napra pontosan hét évvel ezelőtt, 2013. február 13-án indult el Münchenből Erlangenbe az egykori startupból napjainkra globális szereplővé vált FlixBus legelső járata, a mai jellegzetes arculattól eltérően még kék fényezéssel. A német távolsági buszpiac megnyitása óta a mobilitási szolgáltató a világ legnagyobb távolsági buszhálózatát hozta létre, miközben az elmúlt években olyan további ágazatokat is életre hívott, mint a FlixTrain, a FlixCar, illetve a FlixCharter. A cég által kínált közlekedési lehetőségeket csak az elmúlt évben mintegy 62 millió utas használta. 2020-ban a FlixBus új területekre is elérhet: az európai célkeresztben idén a Baltikum, az Egyesült Királyság és Portugália áll, a marokkói járatok indításával pedig a zöld-narancssárga buszok megjelennek Afrikában is.
„Büszkék vagyunk, hogy már a hetedik születésnapunkat ünnepelhetjük és számos sikerre tekinthetünk vissza mind Európában, mind az USA-ban. Ugyanakkor nem áll szándékunkban itt megállni: 2020-ra vonatkozóan is ambiciózus terveink vannak” – mondta el André Schwämmlein, a FlixMobility alapítója és ügyvezető igazgatója.

A kezdetek: a MeinFernbussal való 2015-ös fúzióig a FlixBus színe a kék volt a ma ismert élénkzöld helyett
Az idei évben a FlixBus belföldi hálózatot alakít ki az Egyesült Királyságban és Portugáliában, emellett további nemzetközi összeköttetéseket is tervez. Elindulnak az első határon átívelő járatok a Baltikumból, a Franciaországból Marokkóba közlekedő buszoknak köszönhetően pedig új kontinensre terjedhet ki a zöld-narancs buszhálózat.
Belföldi összeköttetések az Egyesült Királyságban és Portugáliában
A FlixBus viszonylag hamar partra szállt a La Manche-csatorna túlsó oldalán, a zöld buszok 2016 óta közlekednek Franciaországból, Németországból és a Benelux-államokból az Egyesült Királyságba. A társaság még ugyanebben az évben megvásárolta a Stagecoach birodalomhoz tartozó brit Megabus kontinentális üzletágát, további nemzetközi vonalakkal erősítve meg ezzel a szigetország és a szárazföldi Európa közötti összeköttetéseit. A FlixBus idei tervei között szerepel a Nagy-Britanniába irányuló nemzetközi járatsűrűség megnövelése, ezen kívül az első belföldi összeköttetéseket is elindítanák az Egyesült Királyságban. Ehhez várhatóan nem lesz nehéz helyi partnereket találni, a szigetországban ugyanis szép számmal akadnak a zöldek által elvárt, korszerű távolsági autóbuszokkal szolgáltató, gyakran családi vállalkozásként működő magánüzemeltetők, igaz, a közvetlen konkurencia is erősnek mondható.

A FlixBus 2016-ban jelent meg az Egyesült Királyságban nemzetközi szolgáltatóként, idén jöhetnek a belföldi járatok is
A Brexit hatásaira is reflektálva André Schwämmlein elmondta: „Úgy látjuk, az Egyesült Királyság nagyban érdekelt az Európával való kapcsolat fenntartásában, az ország jelenleg különösen üdvözli a külföldi befektetéseket. A belföldi hálózat a következő lépés egy a brit ügyfelek részére nyújtott teljesen integrált ajánlat felé. A buszos utazások vonatkozásában kifejezetten érett piacról beszélünk, így izgatottak vagyunk, hogy valamit újat tehetünk le az asztalra – egy okos, zöld terméket a tradicionális brit kkv-k tapasztalatával kombinálva.”
Ugyancsak komoly terjeszkedés várható Portugáliában, ahol 2017-ben kezdett szolgáltatni a vállalat, nemzetközi hálózata pedig mára több, mint 50 európai célállomással köti össze az országot. Tavaly a portugál belső autóbuszos szolgáltatási piacot is liberalizálták, a FlixBus pedig nem késlekedik kiaknázni ez ebben rejlő újabb lehetőségeket: a cég 2020-ban belföldi hálózatot alakít ki Portugáliában, miközben várhatóan itt is bővülnek majd a nemzetközi összeköttetések is. A belföldi hálózaton nem csak néhány, egymástól elszigetelt viszonylatot kell érteni, a tervek szerint 80 portugál várost kötnek majd össze zöld-narancssárga buszok.
A Baltikum hálózatba kapcsolása, az első összeköttetések Franciaországból Marokkóba
Lengyelországból a FlixBus 2016-ban indított először nemzetközi járatokat, majd 2017-ben belföldi viszonylatokon is szolgáltatni kezdett, az év végén pedig gyakorlatilag magába olvasztotta a korábbi vetélytárs PolskiBus társaságot is. A lengyel sikeren felbuzdulva a vállalat úgy döntött, hogy tovább terjeszkedik a régióban. Miután 2019-ben Ukrajnában növekedett, a FlixBus saját elmondása szerint készen áll a következő lépésre, ami Észtország, Lettország és Litvánia összekapcsolását jelenti Lengyelországgal az idei év folyamán.
Hogy ne csak északra jusson a bővítésekből, a FlixBus megkezdi a jegyek értékesítését Franciaország és Marokkó között is, az első buszok február 18-án indulnak a két ország között. Rögtön kilenc marokkói város, köztük Marrákes, Rabat, Fez, Meknes, Tangiers és Casablanca is közvetlen kapcsolatba kerül nem kevesebb, mint 27 francia célállomással. Ennek köszönhetően egy átszállással Európa számos pontjáról juthatnak el Marokkóba a FlixBus utasai. A buszokat egy új helyi partner, a CTM üzemelteti majd, amely korábban a FlixBus által 2019 májusában megvásárolt francia Eurolines partnere volt.
Az új összeköttetésekkel a vállalat megjelenik Afrikában is, így hálózata immár négy kontinensre terjed ki, miután 2018-ban piacra lépett az USA-ban, 2019-ben pedig Törökországban. A FlixBus keresi a további növekedés lehetőségét is: az új évtizedben Dél-Amerikában és Ázsiában is szeretne kihasítani magának egy-egy szeletet a helyi távolsági buszos piac tortájából.
Fotók: FlixBus
Don’t miss out on the latest bus news, follow us on Facebook!