20220310 085638
Magazin

Milliárdos többletköltséget okoz az üzemanyag-áremelkedés a közlekedési közszolgáltatóknak

Péntektől az olyan közszolgáltató cégek, mint a MÁV, a Volánbusz, vagy a BKV 180 forinttal drágábban veszik a dízel-üzemanyag literjét a rögzített 480 forintnál – írja a g7.hu gazdasági portál. Ezeknek a vállalatoknak így milliárdos többletköltséget okozhat az áremelkedés, ha a kormány nem terjeszti ki az árstopot az eddig kihagyott piaci szereplőkre is. A lap szerint az érintett közúti szolgáltatók úgy próbálhatnak spórolni, hogy a kutakon tankolnak, ami tovább fokozhatja az egyre kaotikusabb helyzetet a hazai töltőállomásokon, amelyek közül több már a napokban is kénytelen volt korlátozni vagy felfüggeszteni a kiszolgálást a hiány miatt.

Mint írják, a november közepén bevezetett árstop terhét egészen múlt hétig kizárólag a töltőállomások viselték, mivel eredetileg a kormány csak a kiskereskedelmi árat rögzítette. Február végére azonban ez a helyzet tarthatatlanná vált, ekkor ugyanis a töltőállomások már hetek óta többet fizettek a gázolajért, mint amennyiért eladhatták, és a benzinen sem nagyon volt már nyeresége senkinek. Ezért a kormány a benzinkúti értékesítésre a nagykereskedelmi árat is rögzítette 480 forinton, ám az ár múlt heti rögzítésénél fontos kitétel volt, hogy az csak a benzinkutakra vonatkozott. Tehát azok a vállalatok, amelyek nem továbbértékesítési céllal, hanem maguknak vesznek üzemanyagot a nagykereskedőtől, továbbra is a piaci árat fizetik, ami az elmúlt másfél hétben soha nem látott mértékben emelkedett: most pénteken a benzin 120, a dízel pedig 182 forinttal lesz drágább, mint előző hétfőn volt.

A portál megjegyzi, hogy

a MÁV, a Volánbusz és a fővárosi tulajdonú BKV felel a magyarországi közösségi személyszállítás 61%-ért, így nem meglepő, hogy az éves hazai gázolajfogyasztás durván 4,7%-át ezen vállalatok üzemanyag-igényei teszik ki.

A g7.hu által szemlézett közbeszerzési adatok szerint a Volánbusz jogelődei, valamint az akkori Volán-portfólióba tartozó társaságok összesen 161 657 000 liter gázolajra kötöttek keretszerződést 2019-ben a MOL-lal. Ebből a mennyiségből legalább 124 351 000 litert a megállapodás szerint le is kell hívnia a vállalatnak. A BKV ugyanebben az évben 31 700 000 liter gázolajra szerződött a MOL-lal, aminek 75%-át kell minimum átvennie, a MÁV pedig összesen 54 millió liter gázolajkeretet kötött le ugyancsak a magyar olajipari multinál, amiből 40 milliót kell lehívnia.

Az üzemanyagért fizetendő összeg pedig az ilyen szerződésekben az aktuális nagykereskedelmi árhoz van kötve. A MOL mindig ebből ad valamennyi kedvezményt. A Volánbusz például 7,2 forint mennyiségi és 1,5 forint szállítási kedvezményt kap literenként, míg a BKV-nak 7 forint 79 fillér diszkontárat kínálnak literenként.

Ezeknek a cégeknek azonban jelenleg nem 480 forint a nagykereskedelmi ár, mint a benzinkutaknak, hanem sokkal magasabb. Így

a nagy, köztulajdonban lévő közlekedési vállalatok 480 helyett nagyjából 660 forintot fizethetnek egy liter gázolajért.

A lap számításai szerint, ha a mostani árkülönbség május 15-ig fennmarad, és ezek a vállalatok nem kapják meg a piac többi szereplőjének elérhető kedvezményt, akkor mindez 870 millió forint többletköltséget okoz a BKV-nak, 3,4 milliárdot a Volánbusznak és 1,2 milliárd forintot a MÁV-nak.

Címkék