A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem (NTU) és a Volvo-csoport autóbuszos leánycége egy teljesen önvezető, elektromos autóbuszt mutatott be kedden, melynek tesztelése hamarosan megkezdődik. A vezető nélküli elektromos buszok kutatási és fejlesztési programjáról szóló megállapodást a két fél még tavaly év elején írta alá. A kétéves program része a szingapúri Szövetségi Közlekedési Hatóság (LTA) azon törekvésének, hogy új megoldásokat keressen a jövő fenntartható tömegközlekedéséhez. A szingapúri vezetés tervei szerint 2022-ig a városállam számos pontján megjelennek az önvezető autóbuszok.
A programban két teljesen elektromos hajtású, 12 méteres, 36 ülőhellyel rendelkező Volvo 7900 Electric autóbusz vesz részt, melyekbe a Volvo és az NTU közös autonóm megoldásait telepítik. A most bemutatott tesztjárművet a Volvo Autonomous Research Platform szoftverével látták el, amelyet LIDAR (lézer alapú fényérzékelő és távolságmérő) érzékelőkkel, háromdimenziós képeket rögzítő sztereó látású kamerákkal és fejlett, valós idejű kinematikus GPS helymeghatározó rendszerrel kapcsoltak össze. Ez olyan, mint bármely globális helymeghatározó rendszer, de több forrásból gyűjt adatokat, hogy a helypontosság legfeljebb egy centiméteres legyen. A helymeghatározó egység egy „tehetetlenségi vezérlőegységhez” is csatlakozik, amely az oldalirányú gyorsulást, valamint a szögsebességet hivatott mérni.
Az egyik járművet a CETRAN (Centre of Excellence for Testing and Research of Autonomous Vehicles) projekt szingapúri központjában fogják tesztelni, amelyet 2017 őszén nyitottak meg. Itt a külvilágtól elzárt pályán azt vizsgálják majd, hogy az önvezető autóbusz miként működik együtt a forgalom többi résztvevőjével különböző körülmények között. A 10 évre szóló CETRAN projekt egy olyan kutatási kezdeményezés, amelynek fő célja olyan szingapúri szabványok és gyakorlatok kidolgozása, amelyek elősegítik az autonóm járművek jövőbeli alkalmazását a városi környezetben. A programban részt vesz a szingapúri Szövetségi Közlekedési Hatóság (LTA), a Nanyang Műszaki Egyetem (NTU), továbbá a BMW Future Mobility Research és a TÜV SÜD is.
A második tesztbuszt az SMRT tömegközlekedési szolgáltatóval együttműködve fogják tesztelni, ugyancsak zárt területen, az SMRT egyik telephelyén. A cél ebben az esetben az, hogy a jellemzően elektromos hajtású autóbuszok a jövőben képesek legyenek önállóan végrehajtani a lemerült akkumulátorok feltöltését az erre alkalmas végállomásokon, illetve a járműtelepen, valamint ezen kívül buszvezető nélkül haladjanak át a gépi mosón és parkoljanak a helyükre.
Címlapfotó & videó: Nanyang Műszaki Egyetem (NTU)
Don’t miss out on the latest bus news, follow us on Facebook!