A csuklós Credobus Econell 18 Next tavalyi színre lépése után kevesebb, mint egy évet kellett várni a szóló változat, a Credobus Econell 12 Next premierjére. A típuscsaládot fejlesztő, győri székhelyű Kravtex-Kühne Csoport ugyanis – talán részben a hónap első felében napvilágot látott kémfotók hatására – végül mégsem várt az októberben esedékes 52. Autóbusz Szakértői Tanácskozásig, hanem ma délelőtt egy szűk körű sajtótájékoztató keretében nyilvánosan is bemutatta a jövőbeli húzómodelljének szánt alacsony belépésű típust.
A Népliget autóbusz-állomáson megtartott rendezvényen részt vett Dr. Palkovics László technológiai és ipari miniszter is, aki az MTI tudósítása alapján elmondta: a magyar járműgyártás a gazdaság, az ipar teljesítményében meghatározó szektor, jelentős szerepet tölt be a foglalkoztatásban, a kivitelben (bár utóbbi a Credobus típusok esetében egyelőre nem igaz, hiszen a gyártó gyakorlatilag csak a magyar belpiacra dolgozik – a szerk). Hozzátette, hogy az elhúzódó orosz-ukrán háború ellenére a magyar gazdaság a második negyedévben 6,5%-kal bővült, az ipar is jól teljesít, és június-júliusban először fordult elő, hogy két egymást követő hónapban 4,7 millióan dolgoztak Magyarországon. Palkovics szerint a kormány arra törekszik, hogy a gazdaság legyen magyar, high-tech és zöld, ennek a szemléletnek az iparfejlesztés, a technológiaváltás megfelel. A Credobus típusok gyártása mintegy félezer munkahelyet jelent, további 100 magyar kkv-nak ad munkát, és várhatóan a vállalatcsoport hamarosan bemutatja a buszok akkumulátoros és hidrogén üzemanyagcellás változatát is – mondta a miniszter.
Krankovics István, a Kravtex Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a Credobus Econell 12 Next saját tömege minimum 1,5 tonnával alacsonyabb a piaci átlagnál, ezért jelentős mennyiségű üzemanyagot lehet vele megtakarítani, ezzel is mérsékelve a CO2-kibocsátást. Hozzátette, számításuk szerint a Volánbusz flottájának mintegy 40%-át jelentő 2400 darab Credobus jármű évente 5 milliárd forint üzemanyagot takarít meg a társaságnál. Az ügyvezető igazgató szerint a Credobus típusok gyártása hozzájárul a magyar gazdaság bővüléséhez, és segíti a hazai gazdaságos buszközlekedést a versenytársakhoz képesti kedvezőbb árral és üzemanyag-fogyasztással, valamint a jelentős részben saját gyártású pótalkatrészek biztosításával.
Kruchina Vince, a Volánbusz Zrt. nemrégiben kinevezett elnök-vezérigazgatója a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az autóbuszok tesztelésénél kiemelten figyelik az innovatív megoldásokat, az üzemeltetési költségeket, valamint az utazók igényeinek való megfelelést. A Credobus legújabb termékét egyébként hamarosan éles utasforgalmi körülmények között is kipróbálja az állami busztársaság.
A Credobus Econell 12 Next nevének megfelelően a 2011-ben megjelent alacsony belépésű eredeti Econell 12 átdolgozott utódja, amely bő egy évtizedes pályafutása során főként elővárosi buszként bizonyult sikeresnek. A gyártó próbálkozott ugyan háromajtós városi változattal is City3 fantázianéven, ám ebből nagyságrendekkel kevesebb készült, jelenleg Pécs és Tatabánya helyi közlekedésében lehet találkozni velük, Szolnokon pedig a gyártó érdekeltségébe tartozó Panoráma Tourist Kft. üzemeltet egy korábbi demópéldányt. Nem véletlen tehát, hogy 2-2-0 ajtóképlettel mutatkozik be az új nemzedék is, amely minden irányban növekedett közvetlen felmenőjéhez képest: hossza 12 230 mm, szélessége az előzetes várakozásnak megfelelően immár eléri a 2550 mm-t, a magasság pedig 3130 mm, bár a függőleges irányú gyarapodás főként az itt most csak formai funkciót ellátó tetőparavánnak köszönhető. A mellső túlnyúlás 2570, a hátsó pedig 3380 mm, ebből gyors fejszámolás után adódik a 6280 mm-es tengelytáv, ami így további 90 mm-t nőtt az elődéhez képest, pedig már az sem számított kicsinek a kategóriában.
Az utastérbe tehát két darab teljes szélességű, kétszárnyú bolygóajtón át vezet az út, a második ajtónál a jól megszokott kézi működtetésű kerekesszékes rámpával. Az alacsony belépésű konstrukciókra jellemző lépcső valamivel a második ajtó vonala mögött kezdődik és két lépcsőfokból áll, a leghátsó üléssort pedig egy további fellépőn át lehet megközelíteni. A prototípus 43 ülőhellyel rendelkezik, M3/II járműosztály szerinti konfigurációban 40 álló utasnak is jut hely a fedélzeten, továbbá egy kerekesszékes személy utazása is biztosított. A 2+2 sorban beépített, török Brusa Create 80 típusú magasított háttámlás, vastagon párnázott ülőalkalmatosságokat páronként egy-egy dupla USB-töltőponttal is ellátták, sajnos azonban mindössze hat ülés közelíthető meg dobogóra lépés nélkül, ami ma már egészen alacsonynak számító, kevesebb, mint 14%-os arányt jelent. A mennyezeti burkolat és a légcsatornák letisztult hatást keltenek, a fent sínes rendszerben rögzített függőleges kapaszkodók viszont alul továbbra is nyílegyenesen a padlóba vannak levezetve, miközben az innovatívabb nyugati gyártók a jobb takaríthatóság érdekében már rendszerint az oldalfalakhoz kötik be ezeket. Említést érdemel a megújult vezetőkörnyezet, az egyszerű tagolású, de modern műszerfallal és a formatervezett foglalatban elhelyezett digitális műszeregységgel. Utóbbi különösen tetszetős, akárcsak a stílusos formájú multikormány. A rögzítőfék a csuklós verzióhoz hasonlóan a szólóban is elektronikus működtetésű. A bemutatóbusz felszereltségében a fedélzeti WiFi és a biztonsági kamerarendszer is megtalálható.
Amint arra számítani lehetett, a főegységek terén – egyelőre legalábbis – nincsenek falrengető változások: a bemutatópéldányba a jól ismert 6728 cm³ lökettérfogatú, hathengeres FPT NEF 6 erőforrás 320 lóerős (235 kW), 1100 Nm csúcsnyomatékot leadó változata került, utóbbi kerekekhez való eljuttatásában 6+1 fokozatú ZF EcoLife 2 automataváltó működik közre. A 19,5″-os tárcsaméretű „kiskerekű” futóművek továbbra is a Rábától érkeznek, elöl a független felfüggesztésű A-605 egységet (vélhetően ezúttal is a mosonmagyaróvári Kühne által készített lengőkarokkal), hátul pedig az A-309 jelű, középső differenciálműves hajtott hidat találjuk, akárcsak a többi Credobus típus esetében. A tengelyterhelésekről egyelőre nem közölt konkrét adatokat a gyártó, azt viszont közzétették, hogy az Econell 12 Next legnagyobb megengedett össztömege mindössze 16 500 kg, amiből némi számolgatást követően visszavezethető, hogy a busz menetkész tömege valamivel 10 tonna felett alakul. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a bemutatott modell más hasonló méretű buszokhoz képest évente 4000 litert meghaladó mennyiséggel kevesebb üzemanyagot használ el, miközben mintegy 10 tonnával kevesebb szén-dioxid kibocsátásával terheli meg környezetét. A típus vételár-arányos magyar értékhányada 70-75% körül alakul a gyártó szerint.
Az Econell Next sorozat további bővítésével kapcsolatos tervekről egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni. Annyi biztos, hogy idővel készülnie kell belőle tisztán elektromos hajtású változatnak is, nem csak a nemzetközi iparági trendek – bár a gyártó két éve még azt fejtegette, hogy ők továbbra is az ultrakönnyű karosszériával párosított dízelhajtásban látják a jövőt -, hanem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól kapott 400 millió forintos állami támogatás miatt is, amelynek értelmében az új termékvonal fejlesztésének 2024 augusztus végéig be kell fejeződnie. A miniszter által a sajtótájékoztatón említett hidrogénhajtású változat érkezéséről idén márciusban röppentek fel először hírek, ez – amennyiben megvalósul – valóban egyedülálló lenne a magyar buszgyártók között, fizetőképes kereslet viszont jórészt csak külföldről lehetne rá.