A Busworld Europe 2019 kiállításról írt első tudósításunkat portálunk szellemiségéhez hűen a magyar, vagy magyar vonatkozású résztvevők bemutatására szenteljük. Két ezelőtt ezen a kiállításon mutatkozott be az első, Komáromban összeszerelt BYD villanybusz, idén pedig ismét találunk a résztvevők között magyar gyártmányú autóbuszt, de más cégek standján találunk magyar munkát – mégpedig olyat, amire joggal lehetünk büszkék. Mindenképpen ajánljuk a képek alatti galériák végigpörgetését!
Ikarus-CRRC
A nagy múltú márkanév (a kínai CRRC hathatós támogatásával) másfél évtized után szerepel ismét az európai buszgyártás legnagyobb színpadán, a kínai gyökerekkel rendelkező, de Magyarországon gyártott CityPioneer 12 villanybusszal. A kiállított jármű már teljes egészében Székesfehérváron készült, és teljes mértékben megfelel a városi autóbuszokra vonatkozó európai előírásoknak. A busz egyértelműen sokat fejlődött a tavaly decemberben látott, alapvetően még kínai gyártású bemutatókocsihoz képest, bár az utastérben még jócskán javítani kell a részletek kidolgozásán – ezt természetesen építő szándékú kritikaként említjük. A belső térben 28 fix rögzítésű és további 2 lehajtható ülést találunk, egy kerekesszékes férőhellyel, emellett további 51 álló utasnak is jut hely a fedélzeten. Az ülés- és ajtóelrendezés minimálisan módosult (utóbbi továbbra is 2-2-2, elektromos működtetésű ajtókkal, de a középső ajtó előrébb került). Az utasajtók 1200 mm-es szabad nyílással rendelkeznek és vélhetően a magyar ipar termékeit köszönthetjük bennük, az üveglapokon legalábbis a CsontGlas Orosháza felirat szerepel. A beltérben magyar nyelvű feliratok és az egykori Ikarus 400-as sorozatból jól ismert matricák köszönnek vissza. A standon egyébként jól láthatóan igyekeznek hangsúlyozni a magyar kötődést, zászlókkal, valamint az Ikarus múltját (is) bemutató padlómatricákkal.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
A CityPioneer hátuljába beépített, állandómágneses t-DRIVE-MD2021 szinkron villamos motor csúcsteljesítménye 240 kW (a névleges 165 kW), maximális nyomatéka 3200 Nm. A központi motor egy hagyományos ZF AV 133/90 portálfutóművet hajt meg, elöl pedig a jól ismert merev hidas ZF RL 82 A egységet találjuk – utóbbi arra enged következtetni, hogy a típus alapvetően a kevésbé igényes piacokat célozza meg. A légkondicionáló a Valeo terméke. A CRRC által biztosított akkumulátorpakk összkapacitása 313 kWh, ezzel 300 kilométeres hatótáv érhető el a hivatalos adatok szerint; az elektromos energia egy része természetesen regeneratív fékezéssel visszanyerhető. A lemerült akkupakk feltöltése 60-150 kW-os töltővel 2-5 órát vesz igénybe. A gyártók az akkumulátorokra 8 év, a rozsdamentes vázszerkezetre pedig 16 év garanciát vállalnak.
A CityPioneer mellett egy Kínában gyártott CRRC midibusz – a későbbiekben ez is megjelenhet majd Ikarus logóval is -, valamint egy demonstrációs céllal kiállított villanybusz-alváz kapott helyet a kínai gyártó standján.
König Kft., IntegraBus Kft.
A járműablakokat gyártó kerekegyházi König Kft. és a turistabuszokhoz szánt infotainment rendszereket fejlesztő, pásztói székhelyű IntegraBus Kft. is jelen van a helyszínen, sőt, közvetve még a debreceni ITK is – az utasajtókat gyártó finn Tamware cég ugyanis a Reform típuscsalád sajtófotójával reklámozza termékeit.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
MCV
Tiszteletbeli magyarként tekinthetünk az egyiptomi MCV termékeire is – a dinamikusan fejlődő buszgyártó típusainak megálmodója ugyanis a híres magyar formatervező, Őrsi Ferenc, aki hazánkban főként az Ikarus 300-as típuscsalád és más korabeli Ikarus modellek formavilágának megalkotójaként ismert. Az MCV idén két járművet hozott a Busworld kiállításra, köztük Őrsi úr legfrissebb munkáját, a vadonatúj MCV 500-as távolsági autóbuszt – az idén megújult típus az afrikai és a közel-keleti piacokon magasított kivitelben, MCV 600 néven is elérhető, Euro 5-ös motorral, és az egyik legnépszerűbb turistabusznak számít a helyi utazási irodák körében. Az új típuspár teljes külső formavilága, valamint a műszerfal és a második ablakoszlopig a belső tér kialakítása is Őrsi Ferenc keze munkáját dicséri.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
A Brüsszelben kiállított 12 280 mm hosszú, 2550 mm széles és 3580 mm magas, igényes kivitelű MCV 500-as turistabusz Mercedes-Benz OC 500 RF önjáró alvázra épül, mozgatásáról Euro 6-os besorolású, 428 lóerős (315 kW) Mercedes-Benz OM 470 LA dízelmotor gondoskodik. A bemutatóbuszt Mercedes-Benz GO210 típusú, hatsebességes kézi váltóval szerelték. Az 1-1-0 ajtóelrendezésű, egyebek mellett korszerű multimédia rendszerrel és toalettel is felszerelt autóbusz csomagtere 9 köbméternyi poggyászt képes elnyelni. Az új 500-as felépítménye a brit piacon szép sikereket elérő, Volvo alvázra épülő MCV 523-assal ápol szoros rokonságot, nagy vonalakban annak tükörképe, de például a homlokfali lámpák eltérőek.
Az egyiptomi cég standjának másik eleme idén a kizárólag Nagy-Britanniában kínált, Volvo B8RLE alvázra szerelt, alacsony belépésű MCV C123 RLE Evora városi autóbusz. A 2-0-0 ajtókiosztású, tipikusan angol ízlés szerint készült utastérrel rendelkező autóbuszt távolsági társához hasonlóan igényes kidolgozás és minőségi megoldások jellemzik. A kiállított demóbusz fedélzetén 46 ülőhely található, a hátsó részbe beépített Volvo D8K dízelmotor ebben a modellben 280 lóerőt (206 kW) teljesít.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
Az MCV egészen mostanáig Európán belül csak az Egyesült Királyságban kínálta típusait, ez azonban információink szerint a jövőben ez változni fog, sőt, Magyarország is szerepel a lehetséges forgalmazási helyszínek között.
Hamarosan jelentkezünk a Busworld 2019 kiállítás többi újdonságával is!